Stílusról - férfiaknak III.
Beszéltünk tehát arról, hogy a férfiak ruhatára az üzleti életben, munkában hordott darabokon kívül a „casual” illetve a „formal” viseletekből áll. A „casual wear” legalább annyira fontos, mint a „business wear” hiszen az életünk másik fontos területe a munkán kívül, a szabadidő.
Van azonban egy általános félreértés a „casual” angol nyelvű megjelölés körül. Ugyanis a magyar terminológiában ez a kifejezés inkább a szabadidős jellegű ruházatra utal, azonban az angolszász nyelvterületen két formája létezik: a „business casual” és a „smart casual”. Igazából ez a megjelölés különbözteti meg a „ formal” azaz formális viselettől, tehát a „ business casual” megfelel a nálunk használatos és a legutóbbi alkalommal bemutatott, üzleti viselet vagy „business wear”-nek. Az általában” casual”-ként emlegetett öltözékek pedig, ha teljesen pontosak kívánunk lenni, akkor a „smart casual” dress code-nak felelnek meg. Az elnevezések pontos ismerete azért szükséges, mert amennyiben az előírt viseletet is megjelölő meghívót kapunk, nagyon fontos, hogy mit veszünk fel az adott eseményre.
Mi is tehát a „casual” pontosabban a „smart casual”?
Mindenképpen lazább, kényelmesebb viselet, mint az üzleti életben viselt öltöny. A nadrág lehet szövet, de megengedett a farmer vagy a chino anyag is. A zakó lehet sport zakó, amely nem arra való, hogy sportoljanak benne, hanem hogy üzenetet közvetítsen viselőjéről a környezete felé: könnyed, energikus ember vagyok, pillanatnyilag lazább elfoglaltsággal! No meg arra, hogy kényelmes, kellemes viselet legyen. Anyaga mintás, kockás vagy tweedmintázatú szövet, gyakran a könyökén bőrből készült folttal. A másik, gyakran viselt zakófajta a klub blézer. Ez a ruhadarad eredetileg az angol sportklubok viselete volt. A rajta szereplő címer jelezte viselője hovatartozását. Alapanyaga egyszínű gyapjúszövet, sötétkék, zöld, bordó esetleg mustár színben. Jellegzetessége, hogy fémgombokkal záródik. Lehet egysoros, vagy kétsorosan záródó. Napjainkra a klasszikus, sötétkék változata a legelterjettebb, ezüst vagy aranyszínű gombokkal. Hozzá a „smart casual” derss code esetén bátran viselhetünk kék farmert vagy fehér illetve homok színű chino nadrágot. Az öltözék fontos darabja még az ing. Mindenképpen hosszú ujjú darabot válasszunk. Elegáns férfi nem visel rövid ujjú inget hosszú nadrággal! Az ing lehet egyszínű, vagy mintás, csíkos, kockás, de mindenképpen a nadrághoz illetve a zakóhoz illeszkedő színekben. A „smart casual” öltözék viseletekor a nyakkendő nem előírás. Viselhetünk nyaksálat, de nyitott inggallért is. Elővehetjük legombolós nyakú ingeinket. Viszont ha kedvünk van, bátran viseljünk zakónk felső zsebében színes díszzsebkendőt!
A "smart casual" öltözék összeállításakor is tartsuk szem előtt a kiválasztott kiegészítők minőségét! Fontos a jó minőségű bőröv illetve az azzal harmonizáló cipő, amely azonban lehet bebújós, mokasszín fazonú, nem kell feltétlenül fűzősnek lennie. A hosszú térdzokniról, amelynek színe illeszkedik ruházatunk többi darabjához, most se feledkezzünk el!
Megemlíteném még, hogy bizonyos esetekben elfogadott egy szép, jó minőségű polo viselése is. A T-shirt az eredeti felfogás szerint nem kívánatos, mert a „smart” megjelöléshez hagyományosan hozzátartozik a gallér viselése, azonban a modernebb felfogás szerint, az utóbbi időben zakó alá viselhető. Legfőképp akkor válasszuk azonban a T-shirt+ zakó együttest, ha kreatív területen dolgozunk! Fontos azonban, hogy soha ne feliratos vagy feltűnő mintázatú T-shirt-öt viseljünk!
Végül lássuk, mikor is viselendő a „smart casual wear”! Először is, bármilyen olyan esetben, amikor meghívót kapunk egy rendezvényre és ez az előírt „dress code”. Másodszor, ha nincs előírt viselet, de például kerti party-ra, laza koktélparty-ra, valamilyen sport club eseményére kaptunk meghívást. Egy dolog nagyon fontos, inkább öltözzük túl az eseményt, mint alul!
Az Egyesült Államokban elfogadott, hogy az olyan irodákban, ahol hétfőtől péntekig a „smart business” azaz az üzleti viselet az előírás, pénteken a dolgozók lazíthatnak és viselhetik a „smart casualt”, ezzel is előkészülve a közeledő hétvégére. Azonban bármennyire is „lazább” viselet ez a szokásos előírásoknak, szabályoknak meg kell felelnie. A megfelelő ing, illetve zakó ujjhossz, a nadrág szárának kellő hosszúsága, az inggallér helyes bősége és a színek harmóniája ilyenkor is elengedhetetlen. A zakó és a nadrág készüljön minőségi alapanyagból és kifogástalan szabással. Ez nemcsak az elegancia szempontjából lényeges, hanem mert az uraknak is jól áll, ha csinosak.! Mennyivel kellemesebb látványt nyújt egy jól szabott ruhát viselő férfi, mint akin lógnak vagy túl szűkek a ruhadarabok. A szokásos szabályok tehát ilyenkor a „smart casual” viselet esetén is érvényesek.
Írta: C. Styling
http://www.facebook.com/Styling2011
Forrás: http://pelote.hu/
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez