Süsd meg kenyered javát!
Nincs annál kellemesebb érzés (és illat), mint amikor a saját kenyered veszed ki a sütőből.
Sokan kísérleti jelleggel beruháznak egy kenyérsütő masinára, aztán 3-4 alkalom után a készülék porfogóvá avanzsál, és se ő, se gazdája nem lát többet friss kenyeret. Miért? Mert a kenyérsütés nem a technológiánál, hanem a technikánál kezdődik. Fogadd meg az alábbi pár jó tanácsot, és sosem fogsz többet boltban venni kenyeret!
1., Mindig átszitált liszttel dolgozz. Ily módon nemcsak megszabadulsz minden szennyeződéstől, de levegősebb alapanyagot is kapsz.
2., A liszt legyen szobahőmérsékletű.
3., Ha a kenyérhez magvakat adsz, azokat forrázd le, majd jól nyomkodd ki, így nem a kenyértészta nedvességtartalmát vonják majd el.
4., A háztartási sütőt úgy tudod „kemencésíteni”, azaz a hő-megtartó képességét növelni és egyenletessé tenni, hogy két tetőcserepet helyezel az aljába. Rendszeresen sütő házi pékeknek érdemes gránit- vagy márványlapot méretre vágatni.
5., A sütés előtt mindig készítsd össze a kimért hozzávalókat, így nem dagasztás közben kell keresgélned.
6., A kelt tészta pihentetése és kelesztése során biztosíts egyenletes meleget. Hűvösben lassabban, huzatos helyen talán egyáltalán nem kel a tészta.
7., A kenyér sütésekor párára van szükség, ezt a vasaláshoz használatos permetezővel tudod bejuttatni a sütőbe.
8., A frissen kisült kenyeret csakis nyitott papírzacskóba vagy papírdobozba tedd, hiszen műanyagban a lecsapódó pára tönkreteszi munkád eredményét.
Ha félsz belevágni és szükséged lenne szakmai támogatásra, akkor hívd segítségül Tukacs Roland péket, aki az alábbi időpontokban tartja tanfolyamát az Essencia Főzőiskolában.
2012. október 15., 17 óra, Kovász és kenyér
2012. október 29., 17 óra, Édes kelt tészták
Betűk és fotók: Essencia Főzőiskola
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez