Szakács akarsz lenni? Akkor ezt tudnod kell!
Magyarországon az utóbbi időben újra divatos lett a vendéglátásban dolgozni, aminek több oka is van. Reflektorfénybe kerültek séfek, hiszen egyre több műsor szól a konyhatudományokról, online felületek ontják magukból a recepteket, és számottevő azon kapcsolódó szakmák száma, ami ehhez köthető. Tulajdonképpen nevezhetjük divathullámnak, de rengeteg társadalmi és gazdasági oka is van ennek.
A fiatalok azt tapasztalják, hogy bizony vannak menő séfek, akik élete nyitott könyv, és a róluk látható és elérhető tartalmak ezt a képet támasztják alá. A társadalmi okok pedig egyértelműen gazdasági okokra vezethetők vissza, hiszen mint individuum, egy fiatal, amennyiben kitartó, és ért is a szakmájához, külföldön komoly fizetéseket is elérhet. Ez nagyon jó folyamat és örvendetes, hiszen mára létezik egy olyan korosztály, aki megtalálta magának a szakács szakmát. Fontos ez, mert elhivatott, és szakmájukat szerető generáció kezd felcseperedni, ami rendkívül fontos az utánpótlás szempontjából. Viszont nem minden arany, ami fénylik! Ha valaki tényleg komolyan gondolja, hosszú utat kell bejárnia. Rengeteg energia, hosszú munkanapok, kitartás, és főként alázat kell hozzá.
A szakács pályára kétféleképpen jutnak el a fiatalok. Az egyik az, ha valaki tudatosan, már az iskoláit is abban a sorrendben végzi el, ami a szakácsmesterséget tanítja, és kijárva a megfelelő szinteket, kezd el dolgozni a vendéglátásban. Ehhez hozzátartozik, hogy a magyarországi oktatás sokak szerint nem áll kellőképpen a helyzet magaslatán. Ez azért van, mert kimaradtak hosszú évek a rendszerváltást megelőzően, és nem csak az éttermek, hanem az oktatás is mélypontra került, ahonnan nagyon lassan tudunk felkapaszkodni a nemzetközi szintekhez. A másik lehetőség, hogy átképzik magukat a fiatalok. Vannak, akik teljesen más szakmát tanultak, és vagy egy véletlen folytán keverednek a tűzhely mellé, vagy később jönnek rá, hogy ezt az utat szeretnék járni. Ez azért fontos, mert a szakmában lévő emberek így sokkal tágabb látókörrel rendelkeznek, és ez nagyban befolyásolja a munkájukat. Egy viszont biztos: egy OKJ-s tanfolyam elvégzése után még senki ne gondolja magát szakácsnak, ahhoz nem elég felvenni a szakácskabátot!
Attól függetlenül, hogy melyik úton keveredett a vendéglátás közelébe az illető, két út közül válogathat, ha tényleg komolyan gondolja. Az egyik, hogy itthon végigjárva jó néhány konyhát és tanulva több séftől, mélyíti el a tudását; a másik, hogy külföldön kalandozva vértezi fel magát azzal a plusz ismeretanyaggal, amivel előre tud lépdelni a ranglétrán.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez