Szálmentén - Gyapjú enciklopédia
A csípős hideg megérkezett, jó szolgálatot tesz egy meleg sál, egy bőrkesztyű is, hát még egy pihe-puha gyapjúpulóver! Minden gardrób elengedhetetlen darabja legalább egy tiszta gyapjú pulóver, aminél melegebb és finomabb viseletet aligha lehet elképzelni. Milyen gyapjúfajták léteznek, hogy készül, és egyéb érdekességek, amit eddig nem tudtál a gyapjúról.
Mi is a gyapjú?
Hagyományosan a juh bundáját hívjuk gyapjúnak, de egyes kecskefajták (angóra, kasmír) szőrzetét is sokszor gyapjúként emlegetik. A szakemberek definíciója szerint a gyapjú olyan állati szőrzet, melynek rugalmas és sima szálai nyírás után is egyben maradnak, ezáltal fonalvonásra alkalmasak. Első sorban a ruha-és lakástextil ipar kedvelt anyaga, puhasága, melegtartó képessége és rugalmassága miatt.
A gyapjú története
Tudni kell, hogy a ma élő juhok őseinek szőrzete két rétegből állt: az alsó „pehelyszőrökből” illetve a felső rétegből, melyet „felszőrnek” hívnak. Az időjárás viszontagságai miatt a felszőr erősen igénybe van véve, így csak a pehelyszőröket használták fel fonalkészítésre. A macerás szőr-szétválasztó eljárás miatt a már háziasított juhokat új tenyésztési eljárásokkal nemesítették: így született meg a merinói, illetve több angol juhfajta. Ezek a fajok pedig annyiban különböznek őseiktől, hogy lágy, finomszálú bunda takarja őket, hiányzik a durva tapintású felszőr.
Nem csak Spanyolországban és Angliában, hanem Dél-Amerikában, és Ausztráliában is megindult a juhtenyésztés, a legnemesebb textília ipara.
A 20. század meghozta a műszálat, az akril méltó vetélytársa lett a gyapjúnak: nem csak olcsóbb és egyszerűbb az előállítása, de kevésbé kényes, mint természetes elődje.
Mára ismét a gyapjú a népszerűbb, hiszen egy műszálas, vagy kevertszálas pulóver sem képes annyira melegen tartani a testet, mint egy gyapjúból készült, nem is beszélve az akrilszálak allergén mivoltjáról. Sokak visszahőkölnek a tisztántartása miatt, de ezért vannak a tisztítók: szakszerű eljárással rendben tartani a kényesebb darabokat.
Gyapjúfajták
Juhok szerint csoportosíthatjuk a gyapjúkat: finom (merinói), közepes (keresztezett juhfajták) és durva (parlagi juhok) gyapjúra.
Gyapjúból kenőcs?
Kevesen tudják, de a gyapjú igen zsíros, faggyús anyag. Feldolgozásakor el kell távolítani a felesleges zsírt, ami nem más, mint a gyógyászatban és kozmetikaiparban használt lanolin. Ezt a csaknem szagtalan zsiradékot tisztítva, finomítva használják krémek, kenőcsök, szappanok gyártásához, hiszen nagyon jó hatással van az emberi bőrre, rendkívül puhává varázsolja azt.
Hogy készül a fonál?
A juhok nyírására száraz, meleg időt kell választani, majd a bundát megfosztani a csüngő, filcesedett részektől. A szakszerű nyírást követően előválogatják, (csak a színgyapjúnak való anyag maradjon meg) majd bundánként többször átforgatják, rázogatják, szikkasztják, hogy teljesen száraz tapintásúak legyenek. A fonalgyárba bekerülvén mechanikai és vegyi tisztításnak vetik alá a bundákat, majd következik a farkasolás,(gépi bontás) kártolás (még aprólékosabb bontás). Nyújtják, fésülés, előfonás és végfonás a folyamat többi részei, így kapják a gyapjúfonalat.
Fontos a márka védjegy a legjobb minőségű, legdrágább gyapjúknál: ez biztosíték, hogy tényleg csúcsminőségű kötöttárut vásárolunk. Csak a Woolmark Szövetség által ellenőrzött, rögzített termékek kaphatják meg a híres logót, ami azt jelöli, hogy az áru megfelel a legmagasabb minőségi követelményeknek is. Különböző logókat használnak a tiszta élőgyapjúból (100%, élő állatról nyírt, semmilyen káros kezelésen át nem esett, nem újrahasznosított gyapjú) készült ruháknál, illetve a kevert szálas termékeknél.
Fontos megjegyezni, hogy a gyapjú időtlen, sosem megy ki a divatból, mindig eleganciát és igényességet sugall, nem beszélve isteni tapintásáról és melegségéről. A 2011/12 őszi/téli kollekciók is bártan játszanak a csodás anyaggal. Keressük hát az árulkodó Woolmark logót, és vásároljunk legalább egy gyapjú pulóvert, kardigánt vagy kiegészítőt, idén télen is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez