„Szombaton utaztak ki a lányok az olimpiára, hamarosan indulok utánuk”
Ágó Renáta egy üde és rendkívül megnyerő jelenség. Személyi edzőként kezdte, ma már a Magyar Női Vízilabda Válogatott, illetve a szintén a riói olimpiára kiutazó Bacskai Balázs ökölvívó erőnléti edzője. Nem mellesleg az International Wellnes Institute (IWI) nevű nemzetközi fitnesziskola egyik szakmai vezetője, oktatója. Mindezek mellett az Újpest Női vízilabda felnőtt és utánpótlás csapatait is edzi és az MLSZ női utánpótlás erőfejlesztésében is részt vesz egy utánpótlás-nevelő program keretében, Erdei Zsolt ökölvívó iskolájában, a Madárfészek Akadémián is Ő tartja az erőnléti edzéseket.
További fotókért kattints képre!
Mi volt a motivációd, amikor elkezdtél a fitnesz felé fordulni, illetve amikor az erőnléti edzői munkát választottad?
Tíz évvel ezelőtt Londonba költöztem és döntöttem el, hogy a szakmai tudásomat és tapasztalatomat bővíteni szeretném az élsport terén. Ebben az időben Magyarországon erre sajnos lehetőség nem nagyon volt. Öt év személyi edzőség és szakmai vezetői munka után, éreztem, hogy valami többre és mélyebbre vágyom. Ezt adta meg London és az ott kínálkozó lehetőségek. Odakint fordultam a rehabilitáció és az erőnléti edzés felé, amelyekről később kiderült, hogy kéz a kézben járnak és egyik a sem képzelhető el a másik nélkül. Az erőnléti edzés és a rehabilitációs edzés mögött teljesen más motiváció és dinamika van, mint egy személyi edzés mögött. Itt folyamatosan csúcson kell lenni, motiválni kell és nem utolsó sorban teljesítményt kell hozni. Természetesen ez nagyobb nyomással és elvárásokkal is jár a csapat többi tagja felöl, a csapat többi tagja felé és az embernek saját maga felé is.
Már 5 éve tanítok az IWI (International Wellness Insitute) nemzetközi fitnesziskolánál, ahol jelenleg szakmai vezetője vagyok az személyi edző, az erőnléti edző és a rehabilitációs tréner képzésnek. Hihetetlenül nagy lehetőségnek tartom a magyar edzők számára, hogy ma már itthon is elérhetők ezek a nemzetközileg is nagyon elismert képzések. Amit itthon hiányolok, az az, hogy sportberkeken belül még nem érzik annak a teljes fontosságát, hogy képzett és tapasztalat edzőket alkalmazzanak. Remélem ez néhány év múlva már természetesnek fog számítani, hogy a magyar élsportban csak minőségileg magasan képzett edzőket alkalmazzanak.
Mi a napi rutinod?
Nagyon tele vannak a napjaim, főleg így Rió előtt kellett az időbeosztásra nagyon odafigyelni. Általában 4.45-kor kelek és irány az edzőterem. Sajnos a nap további részében nem lenne a saját edzésre idő, de rendkívül fontos magam miatt is illetve a példamutatás miatt is. Ahogy korábban mondtam, így erőnléti edzőként nagyon fontosnak tartom, hogy példával járjunk az emberek előtt, akár az edzésről, akár a táplálkozásról legyen szó és mivel ebben az esetben sportolókról van szó, ezért erre kifejezetten oda kell figyelni. Amikor nagy a nyomás, így például az olimpiai felkészülés előtt különösen oda kell figyelni, akár a táplálék, akár a folyadékbevitelre, azonban ez idén különösen könnyű volt, hiszen a válogatott egy új dietetikust kapott, aki nem csak a csapat, de a stáb ebédjéről is gondoskodott. Edzés után folyamatosan jönnek a csapatok a Margitszigeten. Természetesen az, hogy a lányok kimentek az Olimpiára nem szakította meg az itthoni munkát. Az ifi válogatottal éppen az EB-re és a VB-re készülünk, illetve elkezdődött az alapozási időszak az Újpestnél és a Madárfészekben is.
Melyek a számodra legfontosabb eddigi közös eredmények és mit jelentenek ezek a díjak Neked?
A legfontosabb természetesen, az az EB arany amit a lányokkal januárban nyertünk. Nagyon kemény felkészülésen voltunk akkor túl. Új stábbal, új energiákkal indultunk neki. Fantasztikus érzés látni egy edzőnek, csapatának az arcát a himnusz közben és talán még elképesztőbb érzés, amikor a meccs végén a vízbe ugrunk örömünkben. Mindemellett természetesen egy edző életében nagyon fontos szerepet tölt be az a közeg, ahol dolgozhat. Az, hogy egy válogatott csapattal dolgozol, ahol Bíró Attila, Csernus Imre dolgozik, vagy a boxolóknál, ahol Erdei Zsolttal van az ember napi kapcsolatban igen motiváló, de egyben hatalmas felelősség is.
Egy laikusnak hogyan mondanád el, hogy mit csinálsz?
Az erőnléti edzést még mindig nagyon sokan rosszul definiálják. Úgy gondolom, hogy a versenysportban elsősorban a sérülésmegelőzés a legfontosabb szempont, hiszen hiába erős egy játékos, ha sérülés miatt a kispadon kell ülnie. Itt emelném ki szintén a rehabilitáció fontosságát. Második legfontosabb cél pedig a teljesítményfokozás és természetesen ennek sportágtól függően milliónyi módja van. Nagyvonalakban erről szól az én szakmám.
Mi volt a legfontosabb feladat most a lányokkal kapcsolatban?
Szombaton utaztak ki a lányok az olimpiára, hamarosan indulok utánuk. Jelenleg a szövetségi kapitány Bíró Attila mellett, a pszichológus Csernus Imre foglalkozik a lányokkal. Nekem az a legfontosabb feladatom most már, hogy energiát és hitet sugározzak feléjük. Fontos, hogy ezt érezzék, a stáb valamennyi tagja felöl, hogy megtudják csinálni, újra azt a bravúrt, amit januárban az Európa Bajnokságon.
Mit gondolsz nem lesz probléma az átállással?
A lányoknak és a velük lévő stábnak igen nagy tapasztalata van az ilyen típusú problémák kiküszöbölésében, így nem gondolom, hogy ez bármilyen problémát is okozhatna hosszútávon.
Milyen eredményt tippelsz a lányoknak?
Mindenképpen dobogót várok és természetesen a legfényesebb érem lenne a legjobb. Amerika-magyar döntőre nagyon kíváncsi lennék. Megérdemelnék lányok és a velük dolgozó csapat is. Egy nagyon kemény és hosszú felkészülésen vagyunk túl, melynek ez méltó befejezése lenne.
Van valamilyen mottód, amit esetleg az olvasóknak is üzennél?
„Gondolj merészet és nagyot, és tedd rá éltedet, nincs veszve bármi sors alatt ki el nem csüggedett.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez