Te hányszor hazudsz akaratlanul is?
Még ha igyekszünk is a lehető legjobbat feltételezni a körülöttünk lévő emberekről, akkor sem árt nem csak a kimondott szavaikra fókuszálni, hanem a mögöttes jelentésükre is. És mint tudjuk, a testbeszéd mindig elárulja, mit is gondol a másik. Csak figyelnünk kell.
Egy sokkoló kutatási eredmény szerint az emberek 60%-a akár már egy 10 perces beszélgetés alatt is elejt 2-3 hazugságot. Ennél talán még durvább, hogy a többség észre sem veszi, ha hazugság hagyja el a száját, csak miután kimondta azt. Sokan ügyesen kiszúrják, ha ferdít a másik, de még így is inkább meggyőzik magukat arról, hogy nem is akarta átverni őket, csak rosszul fogalmazott. Ha te viszont nem szeretnéd győzködni magad, hanem inkább az igazságra lennél kíváncsi, akkor figyelj oda a következő jelekre:
Folytonos ismételgetés
A hazug emberek sokszor úgy érzik, hogy minél gyakrabban meg kell ismételniük a hamis állítást, még akkor is, ha látszólag hiszel nekik. A legegyszerűbben úgy veheted ezt észre, hogy egy darabig csöndben maradsz a gyanúsnak tűnő mondatok után, és megfigyeled, hogy a másik kényszeresen ki akarja-e tölteni a csendet, vagy komfortos vele.
Védelmező mozdulatok
Aki hazudik, önkéntelenül is próbálja megvédeni magát, így takargatva az érzékeny területeit, mint például a nyak, vagy a fej. A legszembetűnőbb jel, ha a szája elé teszi a kezét, próbálva elrejteni a rajta kiáramló hazugságot. Aki hazudik, nem akar lebukni, ez tiszta. Ezért szükségesnek érzi, hogy a teste is biztonságban maradjon.
Vegyes jelek
Lehet, hogy amit kimond nem igaz, de a test nem tud hazudni. Például egy eldöntendő kérdésre hiába mond nemet, ha a fejét közben megdönti, szinte igent jelezve.
Ideges testbeszéd
Aki hazugsággal akarja megetetni a másikat, nyilván próbál arra is odafigyelni, hogy ne leplezze le két másodperc alatt a testbeszéde. Azonban önkéntelenül is játszhat a hajával, tördelhet az ujjait, vagy tehet bármi gesztust, ami nyugtalanságra utal, hiszen az idegességet gerjesztő energia megpróbál szabadulni a testéből.
Agresszív magatartás
Az agresszív reakció foka múlik az emberen és a hazugság súlyosságán is, így nem csak egy féle opció lép érvénybe. Aki hazudik sokszor ingerültté válik, idegesen felcsattan, vagy hirtelen passzív agresszív lesz. A pislogás nélküli szemkontaktus is a túlzott győzködés jele lehet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez