Téli idénynövényeinkről
Sok szó esik arról, hogy fogyasszunk minél többször - naponta legalább háromszor, de inkább ötször - zöldséget és gyümölcsöt, azok közül is a legjobbak a szezonális, az adott helyen megtermő, aktuális idényben érő fajták. Beköszöntött a tél, amikor nem olyan bőséges a kínálat, de ekkor is érdemes törekedni arra, hogy minél gyakrabban kerüljenek zöldségek és gyümölcsök a tányérunkra.
Miért jobbak az idénynövények? Ha minden évszakban az idénynek megfelelő nyersanyagok közül válogatunk - és elsősorban azokat, ami az adott helyen megterem - azzal nemcsak egészségünk, hanem környezetünknek is jót teszünk. Ha nem a távoli országokból származó növényeket részesítjük előnyben, akkor megspóroljuk a hosszú szállítás okozta környezetszennyezést, valamint mivel nem kell őket éretlenül leszüretelni, és mesterséges szerekkel/fénnyel érlelni, hogy kibírják a hosszú utat és gusztusosan kerüljenek a boltok polcaira. A természetes körülmények között termett zöldségek és gyümölcsök azért is jobbak, mert magasabb a vitamin- és ásványi anyag tartalmuk. Egyes vizsgálatok kimutatták azt is, hogy rendre szennyezettebbek az import termékek a hazaiaknál, ezért a protekcionista és szállítási szempontokon túl is kijelenthető, hogy egészségvédelmi tekintetben is jobb a hazai. Ráadásul vásárlásukkal a hazai termelőket támogathatjuk. Arra buzdítunk mindenkit, hogy hagyjuk a kínai fokhagymát, a dél-afrikai körtét és válasszuk inkább a hazait egészségünk, környezetünk és a közösségünk érdekében egyaránt!
Mi a helyzet a déli gyümölcsökkel? Míg a többi évszakban bőségesen válogathatunk a hazai gyümölcsök közül, télen elég szegényesre csökken a választék: alma – körte - némi birs – estleg, ha előrelátóak voltunk és fagyasztottunk/tettünk el a nyár és az ősz kincseiből, akkor azokat most élvezhetjük. Jogosan felmerül a kérdés, hogy a szűk kínálatot bővítsük-e déli gyümölcsökkel? Sokan azon a véleményen vannak, hogy a nagy mennyiségű permet- és növényvédőszer tartalmuk miatt inkább ne. Én úgy gondolom, hogy bár előnyben részesítem a hazai fajtákat, de azért a déli gyümölcsöket kár lenne kihagyni az étrendünkből, hiszen számos jótékony tulajdonsággal is rendelkeznek. Pár dologra azért nem árt ügyelni velük kapcsolatban:
- A citrom és a narancs héját csak akkor használjuk fel ételkészítésre, ha bio-t vásároltunk. Nem javaslom nem biocitrom és narancs héját elfogyasztani, süteménybe sütni vagy alkoholos italban leáztatni, főleg, mivel a szerves növényvédő szerek alkoholban jól oldódnak.
- Ha tehetjük, a citrusfélékből inkább válasszuk a bio termesztésűeket. Ha nincs erre módunk, akkor figyeljünk arra, hogy a héjuk megpucolása után ajánlott kezet mosni
- Általában elmondható, hogy a vastagabb héjú gyümölcsök már kevesebb permetszert tartalmaznak, például a banán vagy a mangó meghámozva általában szermentes
A tél idénynövényei
December: alma, bab, birsalma, brokkoli, burgonya, cékla, dió, fejes káposzta, fekete retek, fodros kel, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, kínai kel, körte, madársaláta, mandula, naspolya, pasztinák, petrezselyemgyökér, póréhagyma, sárgarépa, sütőtök, tök, vöröshagyma, zeller.
Január: alma, bab, birsalma, burgonya, cékla, dió, fejes káposzta, fekete retek, fodros kel, karalábé, kelkáposzta, kínai kel, körte, madársaláta, mandula, naspolya, pasztinák, petrezselyemgyökér, póréhagyma, sárgarépa, sütőtök, vöröshagyma, zeller.
Február: alma, bab, brokkoli, burgonya, cékla, dió, fejes káposzta, fekete retek, fodros kel, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, kínai kel, körte, madársaláta, mandula, pasztinák, petrezselyemgyökér, póréhagyma, sárgarépa, sütőtök, vöröshagyma, zeller.
A fent felsorolt felhozatal színesebbé tételére érdemes megismerkednünk a biocsírákkal. Napi pár perc ráfordítással 3-4 nap alatt vitamindús növényeket csíráztathatunk otthon, ami az egyik legolcsóbb és minőségileg is kiváló megoldás a téli hónapokban (is) a vitamin és ásványi anyag bevitel fedezésére. Végezetül még egy zöld tipp: ha mész a beszerző körútra, vigyél magaddal vászonszatyrot, kosarat, hogy minél kevesebb műanyag zacskóra legyen szükség. A legjobb, ha beszerzel - vagy varrsz - néhány pamutszatyrot, amiben minden nap hazaviheted, illetve tárolhatod a zöldségeket, gyümölcsöket és a pékárukat is. A környezet kímélésén túl ez azért is hasznos dolog, mert nem füllednek úgy bele az ételek, mint a nejlonzacskókba. A zsákocskákat mosógépben könnyen tisztíthatod, és hosszú távon tudod őket használni.
Kiss - Dalmadi Mariann - Krediesz
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez