Thor – vizuális thornádó
Fél évszázadot kellett várni, hogy az, ami 1962-ben a Super Hero Thor képregény rajzolóinak fejében megszületett végre teljes vizuális valójában átélhető legyen.
A Thor első epizódja két évvel ezelőtt 450 millió dolláros összbevételével nagy sikert aratott, a tavalyi Bosszúállók pedig temérdek rekordot döntött meg, és 1,5 milliárd dolláros hozamával az Avatar és a Titanic után minden idők harmadik legsikeresebb filmjévé (és természetesen a 2012-es év legjobbjává) vált. Így a Marvel stúdió számára is egyértelmű volt, hogy folytatni kell a kalandokat. A Journey into Mystery című Marvel füzet hősei a lehető leglátványosabb formában térnek vissza a vászonra 2013. november 14-én.
A Thor és A bosszúállók eseményeit követően, a Sötét világban Thor a világegyetem rendjéért harcol, eközben azonban egy ősi faj tér vissza, hogy az egész univerzumot sötétségbe taszítsa. Vezetőjük az a Malekith, aki első ízben 1984 júniusában tűnt fel az eredeti képregényben. Még Odin, Asgard királya, az univerzum békéjének őre sem tud szembeszállni azzal az ellenséggel, akivel Thornak szembe kell néznie. Veszélyes úton indul el, ami során újra találkozik szerelmével, Jane Fosterrel, de lehet, hogy fel kell áldoznia mindent, hogy megmentse a kilenc világot, köztük a Földet.
És milyen jót tesz a filmnek, hogy a Föld is benne van a pakliban! Amikor már 20-25 perce tobzódunk a fantasy világban és nézzük a népek, vagy ha úgy tetszik trónok harcát (Alan Taylor rendezte a Trónok harca sorozatot is), egyszer csak a Földre és egy tök átlagos randi közepébe csöppenünk. Londonban mintha egy teljesen másik film forogna, tele humorral és X-aktás rejtéllyel. Aztán persze az asgardi és földi szálak összeérnek, a Sötét Elfek hajójával pusztulás érkezik a bolygónkra, ugyanakkor némi poén költözik az univerzumba. (Kifejezetten nagy értéke a filmnek, hogy vígjátékokat megszégyenítően jó humora van!)
Stellan Skarsgård zseniális Dr. Erik Selvig asztrofizikus szerepében
Az ember mindig arra áhítozik, hogy felhőtlen szórakozást kapjon a mozijegyéért. A Thor senkinek nem fog csalódást okozni. Jót fog mulatni az is, aki főleg vígjátékokra szeret beülni, de az is, aki minden filmen képes sírni. Igaz, ebben az esetben még a legnagyobb emocionális csúcsokon is, inkább vizuális, sem mint érzelmi bombák szakítják át a könnycsatornák gátjait. Az anyakirálynő temetése például olyan orgazmus a szemnek, hogy akkor is elhomályosodna a kép, ha Stuart Little kisegér úszna égő máglyán a menny kapuját jelentő vízesés felé.
Sokrétűsége miatt nehéz meghatározni, hogy melyik oldala a legszerethetőbb az új Thornak, de valószínűleg tízből kilenc kritikus azt mondaná, hogy leginkább a látvány miatt érdemes megnézni. „Hatalmas kihívás volt, hogy egyrészről annyira fantasztikusnak mutassuk ezt a világot, amennyire lehetséges, hiszen ez egy fantasy film, ám ugyanakkor kézzelfoghatónak kellett lennie mindennek, és a környezetnek is realisztikus hatást kellett keltenie” – magyarázta Charles Wood látványtervező. És valóban az teszi igazán kiemelkedővé a Thor látványvilágát, hogy elhiszem. És a hihetőt megcsinálni a teljesen irreálisból nem sok látványtervezői csapatnak sikerült a Csillagok háborúja óta. És – meglehetősen ritkán írok le ilyet –, de ezúttal tényleg van helye a harmadik dimenziónak. A Sötét világ 3D-ben tudja igazán megmutatni fényes oldalát.
bégé
Eredeti cím: Thor: The Dark World
Korhatár: 12
Bemutató: 2013. november 14.
Forgalmazza: Fórum Hungary
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez