Tudtad-e? - 5 tévhit a kínaiakról
Kis hazánkban él a térség legnagyobb kínai kolóniája, mintegy 20 ezer férfi, nő és gyerek. Közel harminc évvel ezelőtt, Magyarország, egyedüliként Európában, vízummentességet adott az ide érkező kínaiaknak, akiknek többsége itt telepedett le ahelyett, hogy tovább járta volna Európa országait, vagy megpróbált volna eljutni a messzi Amerikába.
A képgalériáért kattints a fotóra!
Egy összetartó közösséget alkottak Budapest tizedik kerületében; talán ez a rendkívüli összetartás adott alapot néhány hiedelemnek az itt élő kínaiakkal kapcsolatban.
1. A kínaiak kutyát esznek
Bevallom, én is elgondolkodtam már azon, hogy a kínai éttermek környékén vajon tényleg azért nincsenek-e kóbor kutyák, mert befogják, megfőzik, majd szervírozzák őket. Erről természetesen szó sincs, egyrészt a Magyarországon élő kínaiak alkalmazkodnak a magyar szokásokhoz, másrészt pedig Kína egyes területein ugyan esznek kutyát, de ott is csak az erre a célra nemesített és tenyésztett példányokat, melyekhez mellesleg nem könnyű hozzájutni, így ott sem számít olyan elterjedt húsfajtának, mint itthon a disznóhús.
2. Minden kínai kung fu harcos
A kung-fu elsősorban nem önvédelemre szolgál, sokkal inkább egyfajta spirituális átlényegülést takar. Ahogy Budapesten is, mondjuk úgy, viszonylag ritkán látni lóháton közlekedő üzletembert vagy az oviba a gyerekekért siető családanyát, annak dacára, hogy mi, magyarok lovas nemzet vagyunk, úgy Peking utcáin sem sűrűn látni kung-fuzó kínaiakat.
3. A kínai portéka gagyi
Vetve egy pillantást legújabb számítástechnikai kütyünk vagy több tízezrekért beszerzett, környezetbarát felsőnk címkéjére, könnyedén szembesülhetünk a ’Made in China’ felirattal. A legrangosabb divattervezők is gyakran állíttatják elő termékeiket Kínában, ugyanis a munkaerő ott olcsó, ámde megbízható és jó teherbírású.
4. Nincsenek kínai sírok Magyarországon
Régóta tartja magát az a pletyka, hogy azért nincsenek kínaiak a magyar temetőkben, mert amint meghalnak, rokonaik, barátaik eltüntetik őket, hogy irataikkal mások jöhessenek az országba. Bár valóban kevés kínai nyugszik hazánkban, ennek sokkal prózaibb oka van. A magyarországi kínai kolónia még fiatalnak mondható, mintegy harminc éve, fiatalemberekként érkeztek Kínából országunkba, így többségük még csak nem is nyugdíjas korú. Ha netalán mégis valamilyen szerencsétlenség történik a közösség egy-egy tagjával, általában visszamennek Kínába, hogy otthon gyógyíttassák magukat, illetve, ha erre már nincs mód, hazájukban halhassanak meg.
5. A kínai orvosok kuruzslók
A hagyományos kínai orvoslás az orvostudomány egyik legősibb ága, több mint ötezer éves múltra tekint vissza. A nyugati, földhözragadt gyógykezeléstől legnagyobb mértékben talán a vallási-filozófiai hátterében különbözik, amiből könnyen fakadhat az európaiak idegenkedése az orvoslás eme ágától. Fontos tudni ugyanakkor, hogy a világ számtalan pontján elismert tudományról van szó, amit többek között magyarországi egyetemen is oktatnak.
Ennek a hazánkban is élő közösségnek az életébe enged bepillantást a Spektrum csatorna szombatonként vetített „Kicsi ország, kicsi Kína” című sorozata, mely még több hasonló tévhitet oszlat el, vagy egyes esetekben éppen igazol hiedelmeket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez