Tudtad, hogy mit okoz a magány?
Egy szakítás után többek között az alvási szokásaink is megváltoznak. A másik jelenléte nélkül ahelyett, hogy nyugodtabban és pihentebben ébrednénk, valószínűleg sokkal rosszabbul alszunk.
A tartós magány akár káros is lehet az egészségünkre. Hiába gondoljuk úgy, hogy a párunk horkolása, vagy idegesítő forgolódása nélkül pihentebbek leszünk majd, a legújabb kutatások szerint, ha sokáig magányosan élünk, sokkal rosszabbul alszunk. "Úgy tűnik, hogy jelentős kapcsolat van a magányosság és a rossz alvás között. Azt találtuk, hogy bár az egyedül élő emberek alvási szokásai nem változnak meg teljesen, az éjszaka folyamán mégis többször ébrednek fel, mint akik párban élnek" - magyarázta a kutatás vezetője, Lianne Kurina, a Chicago Egyetem egészségügyi kutatásokat végző karán. A tudósok a vizsgálat során a dél-dakotai lakosság alvási szokásait elemezték. Bár a lakosság 95 százalékának vizsgálata alapján nyilvánvalóvá vált, közülük senki sem számít igazán elszigeteltnek, mégis a magányosságuk megítélésével kapcsolatban eltérően nyilatkoztak. A vizsgálat pontszámai alapján kiderült ugyanis, hogy aki jobban egyedül érezte magát, az jellemzően úgy találta, hogy nem is alszik olyan jól. A magányosság meglepő módon azonban nem befolyásolta a nappali szunyókálások minőségét. A kutatók szerint ezek az eredmények rávilágítanak, hogy a társadalmi elszigeteltség és a magány két különböző fogalom, valamint arra, hogy a magány valóban káros lehet az egészségre.
A magány ölhet is! A férfiak esetében ráadásul korai halálozás egyik oka a hosszú egyedüllét, a magány okozta életmód és hangulatváltás. Ezzel kapcsolatban is meglepő statisztikai adatokat közöltek: "Köztudott, hogy a férfiak születéskor várható átlagos élettartam terén kialakult hátránya rég óta él, ezért is megdöbbentő, hogy bár évtizedek óta több fiú születik hazánkban, ennek ellenére az 1000 férfira jutó nők száma csupán 1106. A házasodási szokások terén is eltérés mutatkozik a két nem között- a nők közül minden negyedik megkérdezett hajadon volt, 100 férfi közül pedig 37. A férfiak esetében a korai halálozás egyik oka pedig a hosszú egyedüllét és a magány okozta életmód és hangulatváltás, melynek komoly egészségügyi következményei is vannak. Érdemes tehát megfontolniuk, vajon tényleg véget vessenek-e a kapcsolatunknak."
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez