Túlélő stratégia novemberre
Ahogy a természetben, úgy életritmusunkban és szervezetünkben is egy új időszámítás kezdődött az őszi napéj-egyenlőség után.
A november sok szempontból az egyik legaktívabb hónap az éves körforgásban, és az egyik legnehezebb is. Aktív, mert itt az év végi hajrá, amikor még idén utoljára teljes erővel bevetheted magad a munkába, hogy a december, az év vége valóban ünnepi hangulatúra sikeredhessen. És nehéz: hiszen, ahogy telnek a napok, úgy fogy a fény, úgy jönnek a mind hidegebb fuvallatok és velük a betegségek, fertőzések, kellemetlen testi tünetek időszaka.
Rajtad múlik
A novemberi hajrá jócskán próbára teszi tűrőképességünket, hiszen a fokozott munkatempó, a hajtás, az év végi stressz mellé egyre zordabb természeti körülmények társulnak. A fokozódó terhelés, az év végi vállalások elvégzése, a határidők betartása, a befejezetlen folyamatok elvégzésének nyomása hatalmas terhet rónak ránk és nagy kihívás elé állítják még a leginkább felkészült és egészséges szervezetet is. A kevesebb alvás, több munka, több idegeskedés, töprengés mellé nincs napsütés, már nem igazán töltünk időt a természetben, és fogy a vitamindús táplálékok kínálata is. Ennél több nem is kell a korunkban egyre erősödő, mindinkább mutálódó vírusok hadának! Akkor lendülnek támadásba, amikor a legkevésbé várod őket, és persze a legkevesebb idő jut betegeskedésre. Ha nem készíted fel szervezeted, hamarosan egy ördögi körben találhatod magad, ahol egyik betegségből a másikba esve nyűgösködöd át az év végi időszakot. Találj rá saját túlélő stratégiádkra novemberben, hogy az év vége, akárcsak az év többi része jókedvben, örömökben, és az elvégzett munka elégedettségével tölthessen el még az ünnepek előtt!
A szövődmény mindig rosszabb
Újabbnál újabb és ellenállóbb kórokozók, fel nem ismert szövődmények, lábon kihordott influenzás, lázas betegségek nem ritkán vezetnek olyan súlyosabb betegségekhez, mint az arcüreggyulladás, a tüdőgyulladás, az izomgyulladások, tartós ízületi fájdalmak, vérszegénység, krónikus fejfájás, fogínygyulladás, emésztési rendellenességek, medencegyulladás, nőgyógyászati panaszok. Különösen veszélyesek az efféle szövődmények az idősek, a gyermekek és a tipikusan túlterhelt menedzserek számára. Sokszor már nem is tudod felidézni, hogy egy komolyabb fájdalom, vagy tünet egy egyszerű, lábon kihordott megfázással kezdődött. Ha már megvan a baj, állj meg egy pillanatra, és ne habozz cselekedni egészséged érdekében! A legjobb, ha meg tudjod előzni a bajt, ha meg tudjod állítani a szövődmények kialakulását. Ha erről már lekéstél, azonosítsd a probléma okát, és szánj időt egészségedre.
Novemberi túlélő stratéga
Először is lássu tisztán. Ne vedd komolytalanul a kisebbnek tűnő betegségeket sem ebben a zord, hideg évszakban. Már az első tünetek jelentkezésekor kérd ki háziorvosod tanácsát, és ha kezedben akarod tartani egészséged térképét, akkor irány egy alapos, és átfogó laboratóriumi vizsgálat. A kész leletekkel a kezedben pedig azonnal beleláthatsz szervezeted mélyebb folyamataiba. Ebben segít az otthon is bármikor egyszerűen elérhető, laboratóriumi információs honlap, a labtestonline.hu. A laboratóriumi szakemberek által készített nyilvános adatbázis segít, hogy felkészülj a betegségek kivédésére, hogy megértsd a laborértékeinket, tehát szervezeted összetett jelzéseit, valamint tippeket ad a kezelésekkel és a szükséges vizsgálatokkal kapcsolatban.
Böngéssz szervezeted mélyén!
Az oldalt böngészve kereshetsz konkrét betegségekre, vagy betegség-csoportokra, állapotokra vagy laboratóriumi paraméterekre, de akár a vizsgálatokra is. Ha a vizsgálatokra keresel, ott a laboratóriumi értékek szerint csoportosítva találod meg a paramétereket, amelyek a leleted egy részét is képezik. Ha állapotokra-betegségekre keresel, ott névsorrendben megtalálható minden olyan betegség, amely laboratóriumi mérésekkel azonosítható. A szűréseket korosztályos ajánlásokkal találod meg. A fogalomtár pedig összefoglaló lexikona a laboratóriumi kifejezéseknek, vizsgálatok megnevezésének, betegségeknek, tüneteknek. Ha már kész laborlelet van a kezedben, akkor az ott szereplő paraméterek alapján is megtalálod a vizsgálati eredményeidet, majd utánanézhetsz tüneteidnek és azok esetleges okainak is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez