Vigyázz, csíp!
A nyár sok jó oldala mellett van egy rossz is. Pánikra azonban nincs ok, a fullánkosok okozta kellemetlenségeket is lehet kezelni.
A nyári szezon közepén egyre többen mozdulnak ki a szabadba, azonban kevesen tudják pontosan, hogy egy váratlan rovarcsípésre miként lehet megfelelően felkészülni, illetve az okozott sérülést vagy képződő duzzanatot ellátni.
Miért csípnek a rovarok?
Sokan irtóznak, félnek a rovaroktól, pedig csak kis hányaduk képes valóban megcsípni az embert. Amikor a csípés önvédelemből történik, mérgüket beleeresztik az áldozatukba, ha azonban ezt táplálkozási céllal teszik, akkor nem bocsátanak ki méreganyagot. A legtöbb, Európában honos rovar nem okoz komolyabb betegséget, kivéve az élősködő kullancsfajokat.
Hazánkban a méh- és darázscsípés a leggyakoribb
A darázs, a méh, a lódarázs csípéskor mérget fecskendez a szervezetünkbe, és ezzel körülbelül két napig tartó helyi fájdalmat okoznak, amit legtöbbször bőrpír és duzzanat kísér. A méhek a csípéshez a potrohuk végén található, méregzsákkal rendelkező fullánkjukat használják. A támadás során a fullánk a méregzacskóval együtt kiszakad a méh testéből, a rovar emiatt elpusztul. Éppen ezért a méh csak védekezésből, végveszélyben támad. Ilyen eset lehet, ha veszélyben érzi otthonát, táplálékát, életét. A darazsak a szúrás során sokkal ritkábban vesztik el fullánkjukat, így egy darázs – szemben a méhekkel – többször is támadhat és csíphet. A méh- és darázscsípés rögtön fájdalommal jár, vörös, duzzadt, és mintegy 1 centiméter átmérőjű területet hagy maga után. Néhány emberben a csípés átmérője 5 centiméterre vagy még nagyobbra is megnőhet a következő 2-3 napban. Ezt a duzzanatot gyakran keverik össze fertőzéssel, holott a méhcsípést követő fertőződés ritka. A csípések otthoni ellátásánál általában elegendő, ha enyhíted a fájdalmat, csillapítod a viszketést és megelőzöd az elfertőződést.
Miért viszket a szúnyogcsípés helye?
Sok más rovar, például a hangya és a szúnyog, illetve néhány pókszabású is képes marni. Ezek a rovarcsípések azonban inkább kellemetlenek, mint súlyosak, így otthon is könnyen kezelhetők, a már említett súlyosabb méh- illetve darázscsípésekhez hasonlóan. A nagyon gyakori szúnyogcsípés során a nőstény szúnyogok – mivel a hímek nem szívnak vért – szúró szájszervükkel hatolnak a bőrbe. Ez a mi méreteinkhez képest olyan apró, vékony és hegyes szerv, hogy a szúrást magát sem a vérszívás közben, sem később nem érezzük. Ahhoz, hogy gondtalanul tudjon táplálkozni és emészteni, a szúnyog véralvadásgátló anyagot juttat a szúrás helyére (mintegy beleköpi a sebbe), ami megakadályozza, hogy a vér megalvadjon szívás közben. Immunrendszered felismeri a szervezetedbe került idegen fehérjéket és beindul az 1-es típusú vagy azonnali túlérzékenységi reakció: ennek lényege, hogy a betolakodó, vagyis az idegen fehérje mielőbb eltávolításra kerüljön a szervezetedből. Ebben főszerepet játszik a szöveti hízósejtekből felszabaduló hisztamin nevű anyag, ami elősegíti az erek tágulását és a fehérvérsejtek megjelenését a csípés (szúrás) területén. A hisztamin mindemellett erős szövetizgató hatással is bír, amelynek hatására az érpályából folyadék áramlik a szúrás helyére: ez vezet a későbbi duzzanathoz, a bőrben lévő idegvégződések ingerlése pedig viszketni kezd a szúrás helye. A bőr kipirosodásáért a környező erek tágulata felelős, ami szintén a hisztamin számlájára írható.
Hogy kezeld a csípéseket?
- A legelső és legfontosabb teendő, hogy próbáld megtalálni a rovart, amely a csípés után valószínűleg elpusztult, hogy megtudd, méh vagy darázs volt-e. Ha a fullánk jól látható, távolítsd el csipesszel, sterilizált tűvel, vagy tiszta körömmel.
- Ha a csípés a szájban történt, szopogass jeget a nyelv megduzzadásának csökkentésére, amíg a kórházba érsz. (Ha csak egy csípés ért és jól vagy, elláthatod magad otthon is.)
- Szúnyogcsípésre használj viszketés elleni, antihisztamin-tartalmú krémet vagy tiszta alkoholt, hogy a viszketést csökkentsd. Ezután ismételd meg a kezelést szükség szerint. (Ha nem vakarózol, akkor a viszketés és a duzzanat rendszerint fél óra alatt megszűnik.)
- Méh- és hangyacsípés alkalmával óvatosan tisztítsd meg vízzel vagy gyenge lúgos oldattal (szódabikarbóna vagy szalmiákszesz) a marás okozta sebet és kerüld a bőr dörzsölését.
- Darázscsípés esetén gyenge savas oldattal (ecet, citromlé) mosd le a csípés helyét.
- Pókcsípés után az egyetlen hasznos elsősegély, ha jégkockát helyezel a csípés helyére, hogy a fájdalmat enyhítsd.
- Bármilyen rovarcsípésre alkalmas a hagymalé, mert antiszeptikus, gyulladásgátló hatású. Ezért dörzsöld be a csípést egy felezett hagymával, miután kiszedted a fullánkot. Használj hideg borogatást (törülközőbe csomagolt jeget), hogy a duzzanatot csökkentsd.
Fontos! Egyetlen csípés is halálos lehet
Egy átlagos személy testsúly-kilogrammonként 20 rovarcsípést visel el biztonsággal. Ez azt jelenti, hogy egy felnőtt 1000-nél is több csípést kibír, egy kisgyermek azonban már 500 csípéstől is meghalhat. Természetesen már egyetlen csípés is lehet halálos, ha anafilaxiás (vérnyomáseséshez és légúti elzáródáshoz vezető, életveszélyes allergiás) reakciót okoz: ebből a szempontból elsősorban a méh- és darázscsípések veszélyesek, mert sokan allergiásak mérgező anyagaikra. Többszörös csípés esetén valóban fennállhat a sokk lehetősége, amely sürgősségi betegellátást igényel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez