A divat forradalma: a 60-70-es évek
Alapvető változásokon ment keresztül a világ társadalma a 60-as és 70-es években. A megszokások felbomlottak, a gondolkodás liberalizálódni kezdett. Új művészek jelentek meg, lázadni valami ellen meg szinte kötelező volt. A nemek közötti határok elmosódásának talán első, leginkább kézzel fogható jelei ezekben az időkben jelentkeztek, gondoljunk csak David Bowie-ra. S mint a társadalmi történések lecsapódási felülete, a divat sem hagyhatta kommentár nélkül a bekövetkező életmódbeli újdonságokat. A konfekcióruházat, mint a tömegdivat manifesztuma bőszen gyártani kezdte az újfajta szabadság termékeit.
Jött a kiteljesedő emancipáció, a nők ugyanis elkezdték megunni a rájuk aggatott felesleges külsőségeket és a nőiesség nevében kikiáltott skatulyákat lassan, de biztosan sutba hajították. Sokkal lazábbá vált az öltözködés, a praktikum és az egyéni ízlésvilág sokszor megelőzte a társadalmi elvárásokat. Ilyen jelenség volt a mini(szoknya), a forrónadrág, a lényeg, hogy az alsóruházat sosem lehetett eléggé rövid (lásd az alábbiakban Sophia Lorent). Felszabadultak és nem kellett többé rejtegetni a lábakat, végre kocsányon lóghattak a férfiszemek a bronzos színű virgácsokon.
S ha már ellenállás, illetve nemek közötti egyenlőség, mi sem demonstrálhatna szebben a divatban ezt a folyamatot, mint az egykoron alantas munkásruhaként debütáló anyagunk, a farmer. A hatvanas években nők és férfiak, mindenki a kék (néha persze egyéb színű) csoda szerelmese lett és elég volt magára öltenie egy farmernacit, máris hatalmába kerítette az évtizedre jellemző hippivilág. A hetvenes évektől aztán a gyártók - első sorban a Levi's- elkezdtek odafigyelni a fellépő igényekre, így készülhettek a mai skinny-re hajazó, valamint a korszak jellegezetes trapézszárú farmer alsóruházatai is, napjainkban csak a jó ízlés szabhat határt (bár néha az sem) a farmer viselésének. Az első női farmernadrág már 76 éves, 1934-ben dobták ugyanis a divatéhes nők szemei elé az első indigókék farmerfétiseket.
A jellegzetes hippiideológia "Szeretkezz, ne háborúzz!" jelmondata a teljes korszakot kiválóan demonstrálja, persze nem csak divat szempontjából. Az akkori virágmintás ruhákról egy bájos, pacifista, hosszú hajú lány juthat eszünkbe, de ha más nem, egy batikolt póló mindenképp bekúszik lelki látómezőnkbe.
Az egybeszabott ruhák extrarövidek vagy éppen maxihosszúak voltak, de mindenképpen ellepte őket a romantikus, "mindenkit szeretek"-életérzés. A geometrikus minták a szivárvány minden színében tekergőztek, az alábbi képeket látva vizuális sokkhatások érhették a szemlélődőket egy woodstocki fesztiválozás során. Ma számos sztár próbálja utánozni a hippi ízlésvilágot modern változatban, lásd Mischa Barton vagy Nicole Richie.
A virágminta külön bekezdést érdemel, mert minden elképzelhető variációban magáévá tette a fentebb említett hippimozgalom. Édes margaréták, tarka mezei virágok és mindenféle egyéb gyomok textilre vetítése stilizáltan- a korszak egyik legmeghatározóbb viseleteit eredményezte.
Aztán ott van az elmaradhatatlan, ikonikussá avanzsálódott John Lennon-kerekszemüveg, mely egészen a kilencvenes évekig tartotta magát a divat frontvonalán. A fent látott, homlokra húzott hajpánt a lányok alapvető kelléke volt, az egyezményes peace-jel szintén ekkor robbant a köztudatba. Persze sokaknak vannak személyes kedvencei a korszakból, annyi színes újdonság izgatta taz emberek ingerküszöbét, hogy lehetetlen lenne ezeken az oldalakon a teljességre törekedni. S talán pont ez az eklektika adja meg e két évtized divatbáját.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez