A tíz legjobb sci-fi szerző. Első rész.
A könyvészet egyik legérdekesebb irányzata a tudományos fantasztikus irodalom. A fikció és az elért, bizonyított tudományos eredmények halmazából született irodalmat ugyanakkor még mindig nem fogadták el teljesen.
Pedig a legtöbb sciene fiction szerző az élet egyéb területén is maradandót alkotott. Univerzalitásukra alább több példával is szolgálhatunk.
I. Stanislaw Lem
Nem túlzás azt állítani, hogy a lengyel irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotójáról van szó. A XX. század egyik legérdekesebb alkotója kivételes fantáziáról tett tanúbizonyságot, amit olyan regények jellemeznek A kudarc, A legyőzhetetlen, az Éden, és persze a legutóbb George Clooney által megfilmesített Solaris. Utóbbi, egyik legnagyobb hatású regényét Clooney igyekezett a leghűségesebben visszaadni, talán ez is volt a veszte. A film megbukott, az amerikai közönség nem értette a Solarisban rejlő szomorúságot és pesszimizmust. S valóban, Lem regényeinek állandó szereplője a kudarc, az ember és földönkívüli találkozás sikertelensége, az egymás meg nem értése, a technikai újdonságok kritizálása. Lem elsősorban szépíró volt, aki a sci-fit használta csatornának egy olyan országban, ahol minden szót ellenőrzött a cenzúra. 2006-ban halt meg, 87 éves lenne.
II. Arthur C. Clarke
A brit birodalom legtehetségesebb alkotója a nemrég elhunyt Arthur C. Clarke. Az utolsó éveit Ceylonon töltő mester legnagyobb szabású alkotása természetesen a a Stanley Kubrick-kal közösen írt 2001 Űrodesszia (és annak számos folytatása). Sajnos, emellett a több iregénye méltatlanul háttérbe szorul, pedig számos olyan alkotása van (Az éden szökőkútjai, A gyermekkor vége, Randevú a Rámával) , amely megérdemelné a nagyobb hazai könyvészeti figyelmet.
III. Isaac Asimov
A science fiction legnagyobb hatású, és egyik legtermékenyebb alkotójáról képtelenség pár sorban összefoglalót adni. Asimov termékenységét jól jelzi, hogy a sci fi mellett szinte minden irodalmi irányzatban, és számos ismeretterjesztő könyvet írt. Emellett krimiket, sőt, történelmi és vallási tárgyú (ateista volt) témában is értekezett. Természetesen a sci-fi-ben a robotika és az Alapítvány kötetei a legmeghatátozóbbak. Olyan klasszikusokat alkotott, mint a már említett Alapítvány trilógia (ami később hexalógiává bővített), Én, a robot, A mezítelen nap, A hajnal bolygó robotjai, A halhatatlan halála. Számos műve vezette a bestseller listákat. 1992-ben halt meg. Egy bypass műtét során a vérátömlesztéskor a testébe HIV vírus került, majd ennek szövődményeként szív és veseelégtelenség lépett fel.
IV. H. G. Wells, Jules Verne
A két klasszikus szerzőt együtt említjük, hiszen rengeteg kritikus őket tartja a sci-fi atyjainak. Mint ilyen, műveik inkább az irodalom egyéb területe felé állnak közel, magukat természetesen nem tartották sci-fi szerzőknek (az elnevezés is későbbi). Verne rendkívüli népszerűségét jelzi, hogy ő a legtöbbet fordított szerző, és műveiből több mint kétszáz filmet forgattak. Az Utazás a Holdba és az Utazás a Föld középpontja felének természetesen ma már inkább irodalomtörténeti jelentősége van. Wells legismertebb kisregénye, A világok harca hosszú pályafutást futott be, készült belőle rádiójáték, két film és egy tévésorozat. Igaz, a legutóbbi változatnak már sok köze nem volt az eredeti regényhez, Spielberg inkább a látványra igyekezett fektetni a hangsúlyt.
V. Arkagyij és Borisz Sztrugackij
Az orosz testvérpáros az egykori "nyugati" világban kevésbé ismert, mint angolszász szerzőtársaik, pedig műveik színvonala mindenképpen megérdemelné az elismertséget. Az orosz (illetve szovjet) sci-fi minősége meglepő módon elérte, ha nem szárnyalta túl az amerikai és brit tudományos-fantasztikus irodalmat. Ez különösen azért elismerésre méltó, mert a Szovjetunióban (és a keleti blokkban általában) a science fiction-t a dekadens nyugat termékének tartották, ami nem kis részben a Sztrugackij testvéreknek köszönhetően változott meg. Olyan műveket jegyeznek, mint A Kifer-kísérlet, a Hat gyufaszál, a Bogár a hangyabolyban, a A század ragadozó tárgyai, vagy a Fogadó a Halott Alpinistához.
(folytatjuk)
Listánkban természetesen csak a legjobb sci-fi szerzők egy töredékét tudtuk megmutatni. Célunk az volt, hogy csak a legnagyobb hatású, és irodalmi szempontból legértékesebb szerzőket gyűjtsük össze.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez