Fényvédelem
A bőr úgy védekezik a napfény UVA-, UVB- és UVC- sugarai ellen, hogy egy melanin nevű festékanyagot képez, ettől lesz barna a bőrünk. Ez a védelem azonban csak rövid ideig tart.
Az ózonréteg szerepe
Az ózonréteg a bőrre káros sugárzás nagy részét, így az UVC- sugarakat is feltartóztatja. Az UVA- és UVB- sugarak körülbelül 4%- a azonban végül mégis átjut rajta, és a bőrbe hatol. A bőrrák kialakulásának kockázata az ózonréteg elvékonyodása miatt egyre nő, különösen a déli órákban veszélyes napozni.
A festékanyag termelődése
A világos bőrűek szervezete kevesebb melanint termel, éppen ezért ők kevésbé védettek az UV- sugárzás ellen. Az ultraibolya sugarak tehát nálunk súlyos károkat okozhatnak a mélyebb bőrrétegekben. A barnább, bronzos bőr ellenállóbb, akár 20-30 perc is lehet saját védelmi ideje, míg a világos és irritációra hajlamos bőr 5perc alatt leéghet!
A fokozatosság elve
Hagyjon időt télen kifehéredett bőrének arra, hogy megszokja a napot főleg a nyári utazások estén érvényes, hogy az első három napon maradjon árnyékban. Az is megéghet, aki a szoláriumban „előbarnítja” magát, ezért a fokozatos szoktatás mellett a fényvédő krémeket is mindig használni kell! A napallergia során jelentkező viszkető, égő hólyagok és a bőrpír kezelésére speciális készítményeket használjon.
Jó tudni!
A fényvédő szerek faktor száma megmutatja, hányszorosára nő a bőr saját védekezőképessége a napozás során.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez