Iránytű a megfelelő sícipő és síbot kiválasztásához
A megfelelő sícipő kiválasztása gondos és időigényes feladat, mivel a láb alakjának a legjobban megfelelő, kényelmes bakancsot kell választani.
A sísportban a lábsérülések a legjellemzőbbek, ezért nemcsak a kényelmet kell szem előtt tartani, amikor cipőt szeretnénk vásárolni, hanem a biztonságot is. Próba során, miután becsatoltuk a bakancsot, fontos, hogy a sarok ne tudjon elmozdulni. A csattok száma igen eltérő lehet; egytől az ötig mindenféle variáció megtalálható a kínálatban, továbbá különféle állító „kütyükkel” látják el a bakancsokat, melyek célja a lábfej optimális rögzítése. A kiválasztás során a szűkebbet kell előnyben részesíteni, mivel használatuk közben a bélések úgyis kitágulnak. A próbához viszont érdemes a síeléshez használatos zoknit felvenni. Legalább fél órát szánjunk egy cipőnek a próbájára. Az elhamarkodott választás ugyanis néha már csak a hegytetőn derül ki!
Ügyeljünk arra, hogy a különböző márkák gyártói, különböző számozásokat és méreteket alkalmaznak.
A legtöbb síbakancson már megtalálható az X- és O-láb állíthatósági, a dőlésszög variálhatósági és a keménység módosítási lehetőség. A legtöbb sícipő lábra formálható béléssel rendelkezik, amit vásárlás után az üzletben a lábunkhoz igazítanak.
Az egyéni lábformára alakított bakancsbéléseket eleinte kétkomponensű habbal alakították ki, de mivel a bélést ezzel csak egyszer lehetett megformálni, a gyártók új megoldást találtak ki. Ez az új cipőbélés alakítási forma a thermo eljárás, ami többszöri formázást tesz lehetővé. Ezen belül is kétféle lehetőség kínálkozik. Az egyszerűbb, hogy a láb testmeleg hatására változik a bélés. Ebben az esetben az első használatot megelőzőleg érdemes egy próbát tartani otthon, és fél órára felvenni a bakancsot, természetesen jól becsatolva. A másik lehetőség, hogy egy melegítő berendezéssel felmelegítik egy megadott értékre a bélést, majd belelépve, jól becsatoljuk lábunkon a bakancsot, és kivárjuk, míg kihűl.
Az ilyen eljárással alakítható cipők használata azoknak kedvez, akiknek a lábán rendellenes kinövések, deformációk találhatók.
Napjainkra megjelentek síelésben is a snowboardozásban már megismert és jól bevált „puha” cipők. Nem kell tőlük megijedni, igen kényelmesek és nagyon jól tartják a lábat. Némelyik puha keményebb is, mint egy „kemény” bakancs. A puha bakancsok a lábfej és boka részeket jobban tudják tartani, közrefogni anélkül, hogy elszorítanák a lábunkat, mert ki nem járt már úgy, hogy „csontra behúzta a bakit”, a vádlinál már őrülten szorított, de a bokánál még mindig totál laza volt, a lábujjak meg nem kaptak vért.
A puha bakancsok fűzőrendszerrel és a csattoknál puha műanyaggal, szilikon gumival illetve bőr felsőrész kialakításokkal vannak ellátva. Ez teszi lehetővé az ideális rögzítést. Ezeknek a cipőknek könnyebb a le- és felvétele is. Elsősorban hölgyek választják, de a nagyobb rüszt mérettel rendelkező férfiak is kedvelik, mivel a kemény műanyag bakancsok héjszerkezete nem tud engedni, így még be se csatolták a hosszban megfelelő csukát, már szorít is.
Természetesen a puha cipőket nem a száguldozóknak és az extrém módon síelőknek alakították ki, hanem a kényelmes kikapcsolódást kedvelő átlagsíelőknek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez