Isztambul
Byzantion, Konstantinápoly, Bizánc, Isztambul. Európa egyik legrégebbi városát akár hívhatnánk örök városnak is, ha ezt a címet nem orozta volna el a sokkal jobb marketinggel rendelkező Róma. Pedig Isztambul legalább annyira erős versenyző, mint bármelyik Európai város. Vagy talán még inkább. Lássuk is, hogy miért.
A város története
A stratégiai ponton fekvő terület körülbelül azóta meghatározó az emberiség történelmében, mióta elterjedt a hajózás tudománya. Ázsiát Európától elválasztó szoros az ókori görögök életében is fontos volt, hiszen ők alapítják meg az első igazán jelentős települést Kr. e. 667-ben egy bizonyos Büzasz vezetésével. A folyamatosan lakott város igazán jelentős a római korra lesz, amikor a birodalom nyugati felét folyamatos barbár támadások érik, a nyugodtabb, egyben fejlettebb keleti rész ezzel szemben külön központot igényelt, a távoli és egyre keményebb harcot vívó Róma helyett.
Így született meg Konstantinápoly, Konstantin városa, melyet meglepő módon Nagy Konstantin alapított (újra). A Kr. u. 330-ban felavatott, Rómához hasonlóan hét dombra épült város, több mint 1100 évig volt a Kelet-Római birodalom, avagy Bizánci birodalom fővárosa. A város hamar kinövi a Konstantin által emelt falakat, folyamatosan növekszik a város. Védelmi rendszere annyira tökéletesre sikeredett, hogy 1453-ig csak a keresztesek tudták elfoglalni a várost, akkor is csak azért, mert belső árulás miatt kiszolgáltatottá vált a város. A tűzfegyverek elterjedésével viszont már nem voltak elegendőek a falak, a törökök végül nagy nehezen elfoglalták, az akkora már városállamnyira szűkülő várost.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez