Koldusopera: zenés színmű a kapitalizmusról, annak kegyetlen törvényeiről
A Koldusopera című zenés színmű bemutatójával kezdődik a Veszprémi Petőfi Színház jubileumi évada. A darabban Eperjes Károly mellett, Papadimitriu Athina és lánya, Trokán Anna is szerepet kapott. Az anyának és lányának ráadásul a mindennapos „szerepe” sem változik, a Koldusoperában is anya-lánya viszonyban lesznek.
Ma este kinyitja kapuit a Veszprémi Petőfi Színház, ahol is a Koldusoperával veszi kezdetét az évad. A darabot Szinetár Miklós - Kossuth-és Jászai-díjas, Kiváló-és Érdemes művész- pályafutása alatt immár negyedik alkalommal állítja színpadra Bertolt Brecht és Kurt Weill népszerű művét, először 1958-ban rendezte meg a Koldusoperát. "Ennél aktuálisabb darabot nem is lehetne találni a mostani világra. Ez a zenés színmű a kapitalizmusról szól, annak kegyetlen törvényeiről, a rendszer embertípusairól, jelenségeiről. A kor az, amelyik mindig újra tud fogalmazni vagy mássá tenni egy művet, ám jelenleg nincs erre szükség, mert a Koldusopera itt zajlik a szemünk előtt és körülöttünk. Úgy is mondhatnám, hogy ez egy "szaunadarab", forróból megyünk a hidegbe, hidegből a forróba, és aztán ez az egész mind a nyakunkba, illetve a lelkünkbe ömlik" - mondta Szinetár Miklós, aki három éven belül másodszor rendez a Veszprémi Petőfi Színházban, kötődik a városhoz, a társulathoz, ezért is mondott igent arra, hogy újból a teátrumban dolgozzon.
Az előadás főszereplője Hirtling István, aki pályafutásának nagyon fontos mérföldkövének érzi azt, hogy eljátszhatja Bicska Maxit. "Most 53 éves vagyok és 53 évvel ezelőtt a születésnapom előtt tizenhárom nappal mutatták be Szinetár tanár úr rendezésében a Koldusoperát. Abban az előadásban Kocsma Jenny szerepét az én nagynéném, Böröndy Katalin játszotta. Most pedig itt állok Veszprémben a színpadon, mint Bicska Maxi, próbáljuk a Koldusoperát, velem szemben ül Szinetár Miklós, mellettem remek színészek sora, ragyogó szereposztásban, emberileg, lelkileg, szakmailag nagyon jó és leírhatatlan érzés ez. Kell ennél több a boldogsághoz, az évtizedeken átívelő családi - színházi kapcsolatnál?" - ecsetelte Hirtling István.
A veszprémi produkció érdekessége az is, hogy Trokán Anna a társulat tagja, ebben az előadásban együtt játszik édesanyjával, Papadimitriu Athinával, aki a darabban is az édesanyját formálja majd meg. "Kőszínházban most játszunk először együtt. Régen, szabadtéri színházi előadásban Tác-Gorsiumban Pécsi Ildikó rendezésében már szerepeltünk együtt, de ott nem volt nagy szerepem, a karban voltam a testvéremmel együtt. A Koldusopera az első nagy színpadi találkozásunk, s nagyon örülök ennek. Érdekes így közösen dolgozni, még összenevetünk néha a jelenetek közben, de nagyon jó ez. Munka közben én nem az édesanyámként tekintek rá, hanem kollégaként, színészként, s azt hiszem, ő is hasonló módon lát engem" - hangsúlyozta Trokán Anna.
Bertolt Brecht - Kurt Weill: KOLDUSOPERA
A londoni Soho legmélyén Bicska Maxi, a sármos rablógyilkos titokban feleségül veszi Peacock, a koldushálózatot működtető üzletember egyetlen leányát, Pollyt. A koldusok királya azonban bosszút áll a bandavezéren lánya elcsábításáért. A rablóromantikát sem nélkülöző történet mögött feltárul a viktoriánus Anglia alvilága, ahol minden eladó és mindennek pénzben meghatározható ára van. Ahol nincs becsület, mert "előbb a has jön, aztán a morál", ahol pár pennyért mindenki elárul mindenkit, ahol a barátság hamis, a szerelem múlandó. A darab témáját Brecht előtt többen is feldolgozták. Az első egységes zenés játékot John Gay és John Cristopher Pepusch írta. Londonban akkoriban beszédtéma volt a betörő Jack Shepard története, aki megszökött a börtönből, s akit az ugyancsak betörő Jonathan Wild árult el a rendőrségnek, és akit fel is akasztottak. Bár a mű a 20. századi avantgárd színház része volt, mára már klasszikus rangra emelkedett, hiszen olyan, "slágerek" hangoznak el benne, mint a Cápa-dal, az Ágyú-dal vagy a Salamon-dal.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez