La Garçonne
Nem is sejtenénk, hogy Victor Margueritte regénye, a La Garçonne mekkora hatással volt saját kora, és a mi korunk divatjára is. A regényt először Franciaországban adták ki 1922-ben.
Margueritte tulajdonképpen nem csupán egy regényt írt meg, nem csak egy stílust teremtett meg, hanem ő alkotta meg magát a garçonne (lányka) szót is, a francia garçon (fiú) szóból. A garçonne tágabb jelentése az egyedülálló, független, az előítéletekkel nem törődő nő. A regény címe jól mutatja a korban már-már kissé elmosódó határokat a nemek között. A világháború sok mindent megváltoztatott, nem kis hatással volt az életmód, életstílus, világszemlélet és az öltözködés változására is. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a hadba vonuló férfiak helyett a nőknek kellett munkába állniuk.
A regény egy fiatal nőről szól, aki miután rájön, hogy a kedvese csalja őt, úgy dönt, hogy szabadon fogja élni az életét, a saját elvárásai szerint, amely többek között váltakozó szexpartnereket is jelentett. A témaválasztás napjainkban nem sokkoló, de az 1920-as évek emberét megrendítette.
A La Garçonne fenekestül felfordította a divatkultúrát. Ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a női emancipáció fő célja nem csupán politikai indíttatású, és talán a látszat ellenére sosem volt az. A kényelmetlen krinolint rövidebb szoknyára váltották, sőt! A női nadrág sem volt már ritka. Az elegancia és a minőség mellett fontos lett a kényelem és a praktikusság is. A vékony, lapos alak volt az ideál (a fiús lány), ezért a derekat és a mellett figyelmen kívül hagyó ruhákat kezdtek hordani. Jellemző volt a hölgyek körében a férfiruházat viselet is: például a paletot kabát, pizsama, mint neglizsé, és a zsakett-vagy szmokingkabátos kosztümök. Ekkor vált uralkodóvá a rövidre nyírt bubifrizura is
A garconne-stílus napjaink divatjának is meghatározó eleme, igaz, ma már nem feltétlenül tartalmazza eredeti jelentését.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez