Légli borok a Budai Borszalonban
Nem kérdés, hogy Légli Ottó fehérborban a Balaton Boglári Borvidék egyik legjobbja. Hosszú évek óta ível felfelé a pályája és eredményei is azt igazolják, hogy fehérborban képes megmutatni egyedi mivoltát. Így kaphatta meg Légli Ottó Az Év Bortermelője (2010) megtisztelő címet. Mi is ízelítőt kaphattunk ezekből a borokból 2011. március 10-én a Budai Borszalonban (XI. Tas Vezér u.16.).
Légli - Szőlő és bortermelő gazdaság - családi birtok, jelenleg 33 hektáron gazdálkodik. Szőlőterületeik a Balatonboglári Borvidéken a Somogyi-dombság Balatonhoz közeli lankáin találhatóak. Somogy már a római kortól jelentős szőlőtermesztéssel bírt. A gazdaság jelentősebb szőlőültetvényei Szőlőskislak és Szőlősgyörök déli fekvésű dűlőiben napfürdőznek.
Légli névvel fémjelzett bor először 1993-ban jelent meg az akkor még szárnyait bontogató borpiacon. Az olaszrizling "léglies könnyedségével" nemcsak a fajtáról, hanem általában a fehérborról alkotott korábbi elképzeléseinket is módosította. Ottónak már a kezdet kezdetén sikerült stílust teremtenie.
A Légli pincészetet tisztelője és ismerője Tóth Ignác – a Bortársaság munkatársa - mutatta be a borokat. Első borunk igazi frissítő nyári Rosé (2010), amely kékfrankos, merlot, pinot noir házasítása.Világos hagymahéj színű, élénk savakkal rendelkező, könnyed, zamatos rosé bor, friss, virágos, málnás illatokkal, ízekkel.
A János-hegyi Sauvignon Blanc-t (2009) tudatosan két részletben szüretelték.40%-át korábban szedték le és acéltartályban erjesztették. 60%-a későbbi szüretelésű, ezt használt nagy tölgyfa hordóban erjesztették és érlelték, amely ízében szépen a háttérben marad. Egy év múlva a két szüret házasítása eredményeként gyümölcsös, friss, telt, hosszú lecsengésű karakteres száraz fehérbor született finom mineralitással, de a sauvignon blancra jellemző füvesség és lendületes savak is megtalálhatók benne. Így minden ételhez ajánlható.
A Szőlőskislaki Chardonnay (2009) a Légli pincészet birtok bora. Öreg tőkékről szüretelt, részben hagyományosan nagy fahordóban (500 literes vagy még nagyobb), részben acéltartályban erjesztett és érlelt bor. Fahordóban érlelődött 8-10 hónapot. Illatában és ízében finom citrusosság és hordós jegyek érezhetők, lágy, vajas karakterrel.
Banyászó Olaszrizling (2008) a Banyászó dűlő húsz éves tőkéiről szüretelt, igazi balatoni olaszrizling. A szőlő a szüretelés után gyors feldolgozásra került. Acéltartályban erjedt saját élesztőjével, majd több éves 500 literes fahordóban érlelődött. Illatában őszibarack és virágok, ízében némi krémesség és finom mandulás jegyek a meghatározók, nagyon hosszú lecsengésű kerek harmonikus ital.
Az utolsó kóstolt fehér borunk a Gesztenyés Riesling (2008) 100%-ban rajnai rizling. A szőlő 3,6 hektáros területen fekszik, fiatal telepítésű. A bor 8-12 hónapot pihent nagy fahordóban. Ez a rizling természetes maradékcukorral rendelkezik (13g), így félszáraz a bor. Illatában és ízében a fajtára jellemző petrolos jelleg felfedezhető, vibráló savakkal, komoly gyümölcsérzettel, némi mézes-birses jegyekkel, amely a maradék cukor miatt éreződik.
Befejezésként egy Pinot Noirt (2008) kóstolhattunk. Ezt a szőlőt 2006-ban telepítették kb. 4 hektáros területen. A Pinot Noir ennek a telepítésnek szűz termése, tehát az első szüretből származik. Nyitott kádban, kézi macerációval (folyamatos forgatás) erjesztették, utána nagy fahordóba került érlelésre. A Pinot Noir megszokott mély bordó színe helyett a bor cseresznye színű. Illata kicsit visszafogott, elegáns. Ízében intenzív gyümölcsök érezhetők, kerek tanninokkal, könnyed, jól iható, szűretlen tétel.
Ezen az estén a borok mellé Őszi Balázs, az Aranyszarvas termékeit forgalmazó cég alkotó séfje készített falatokat.
Sauvignon Blanc 2009 - szarvasgombával töltött szalonna fehérkenyéren
Chardonnay 2009 – brokkolis krémleves szőlőmag olajjal bundás kenyérrel
Banyászó Olaszrizling 2008 – zöldséges tejberizs szarvasgombás pesztóval Pinot Noir 2008 – szarvasgombás libamájpástétom céklalekvárral tortillába tekerve
A Légli borok most is elvarázsolták a kóstoló vendégeket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez