Madeira: a Megáldott sziget
Madeira jól csengő név a világ turizmusában, mégis az átlagos utazó ritkán tud többet a szigetcsoportról, minthogy remek strandjai, kellemes éghajlata és gyönyörű tájai vannak. Pedig Madeira és a kisebb Porto Santo számos érdekességet, gazdag történelmet és értékes kultúrát rejt az arra fogékonyak számára.
A szigetcsoport két nagyobb, egy kisebb szigetből és számos szírtből áll, manapság is híven mutatva létezésének okát: a vulkáni tevékenységet. Ezt persze ne vegyünk szó szerint, a szigeteken 25.000 évvel ezelőtt volt az utolsó vulkánkitörés.
Az európai kontinensen régóta sejtették, hogy léteznek szigetek a Csendes-óceánból kiemelkedve. Az ókori szerzők és a kósza hajós hírek alapján, 1419-ben Tengerész Henrik küldött expedíciót a szigetekhez. Előbb Porto Santos, majd egy évre rá Madeira szigete is portugál fennhatóság alá került. A szigetcsoport ezután a klasszikus gyarmati függésben élet hol mozgalmasabb, hol nyugalmasabb világát. Előbbi időszakra igaz a spanyol - portugál perszonálunió 1580-1640 közti időszaka, amikor angol és francia kalózok rendszeresen látogatták a szigeteket készleteik feltöltéséért, no és egy kis zsákmány miatt.
A szigetcsoport 1976 óta autonómiát élvez, s mint ilyet kormányzó vezet.
Madeira lakói a kora újkorban és az újkorban főleg cukornádat és banánt termesztettek, de a XVIII. századtól a már említett bortermelés is jelentős gazdasági tényezője volt Madeira-nak (Porto Santos sokkal szárazabb éghajlatú). Szintén a briteknek köszönhető a számos kézműipari ág elterjedése, köztük a hímzés, vagy a vesszőfonás, mely a portugál piacokon is előszeretettel keresett terméknek számított. Napjainkban pedig, azt hiszem nem mondunk túl nagy újdonságot, az idegenforgalom jelenti az egyik legnagyobb bevételt.
Madeira élővilága külön látnivalót jelent. A már említett Porto Santos kopár, lepusztult, egyben csibbasztóan unalmas tájával ellentétben Madeira szigete maga a földi paradicsom. A helyi növényzet mellett a világ öt földrészéről sikerült behurcolni máshol már ritkaságnak számító növényeket, és alkotnak sajátos társulást a szigeten. Az állatvilág azonban egységes tudott maradni, s pár kisebb emlős kivételével gyakorlatilag csak halak, madarak és rovarok és gyíkok élnek a szigeten, vagy a tengerben. A wikipedia állítása szerint pedig a hely maga a földi paradicsom: nincsenek szúnyogok.
Képek innen és innen
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez