Metro2033: Az ember tragédiája Moszkva alatt
Dmitry Glukhovsky Metro 2033 című könyve végre magyarul is elérhető, így valószínűsíthetően először a magyar játékpiacon már korábban megjelent játék rajongói fogják a kezükbe venni. Remélhetőleg, tehetjük hozzá, hiszen a vizuális fantázia kiélése után nagyon fontos, hogy áldozzunk egyet az agyi képalkotás előtt is, és erre Glukhovsky könyve tökéletes.
A Metro 2033 egy zseniális ötlet majdnem tökéletes kidolgozása. Egy ember tragédiája, aki a maradék világon átbukdácsolva - hol a tudatos szférában - hol önnön kétségei és álmai között keresi a megoldást (véget?).
A történet szerint az atomháború után húsz évvel az emberiség (vagyis inkább a moszkvai lakosság) maradéka a metró atom- és sugárzásbiztos állomásain húzódtak, húzódnak meg, kisebb-nagyobb mértékben nyomorúságos napjaikat tengetve. Az állomások többségén különféle társadalmak rendezkedtek be, és szinte minden ideológia megtalálható. A metró lett a Világ, ahol pár tízezer embernek sikerült azt a változatosságot produkálnia mint a háború előtt. Kereskedők, fasiszták, kommunisták, szektások, katonák és maga a vágyva-vágyott "Polis", vagyis a metró legnagyobb és legrendezettebb városa.
Ahány állomás, annyi szokás, mondhatjuk kifordítva a szólást. Glukhovsky ötletével hatalmas területet nyitott maga előtt, ahol az írói fantázia és közölni akarás gyakorlatilag szabadon szárnyalhat, pontos ellentéteként a könyv témájául szolgáló zárt metrónak. A főhős, Artyom még a szabad világban született, de gyermekkorát a metróban töltötte. Ő már a metró gyermeke, "éjszakai állat", akinek csak homályos emlékek szolgálnak alapul arra, mi után sóvárog az emberiség. Sóvárgásuk tárgya azonban maga a halál a túlélők számára, hiszen a felszín immáron egy földöntúli földi világ, furcsa, groteszk teremtményekkel, félelmetes állatokkal, és morbid humorral nevesített "lakókkal".
A főhősnek, Artyomnak egy titokzatos emberrel való találkozás után el kell indulnia a metróban, hogy küldetése teljesítésével egy számára sem világos célért küzdve megoldást találjon az emberiség problémájára. Állomásról-állomásra haladva Artyom megismerkedik a "világgal". Rendszerről-rendszerre haladva látja az emberi civilizáció maradványát, az emberi élet elállatiasodását, a menekülést a totalitárius rendszerekbe, a minden reményt feladott emberek vegetálását, vagy épp egy Golding Legyek ura - Coppola Apokalipszis most világának furcsa keverékébe csöppenve a tökéletes káosz valószerűtlen nyugalmát.
Dmitry Glukhovsky első könyvét tarthatja a magyar olvasó a kezében, aminek megvannak a maga hátulütői. Az aránytévesztések szerencsére nem súlyosak, így összességében elmondhatjuk, hogy Glukhovsky érti a sci-fi alapszabályát: nem kell mindent leírni. Nem kapunk részletes leírást az atomháborúból, vagy a roppant érdekesnek tűnő felszíni vegetációról. A főhős és útja szempontjából másodlagos kérdések felett - melyek újabb és újabb fejezetek témái lehetnének - szerencsére hamar túllép a szerző.
Összességében tehát egy remek, izgalmas, értékes sci-fivel gazdagodhatunk. Dmitry Glukhovsky nem hoz szégyent elődeire és az orosz sci-fire.
Kiadó: Európa Könyvkiadó
Kiadási év: 2011
Eredeti cím: МЕТРО 2033
Fordító: Bazsó Márton
Oldalszám: 437
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez