Mire jó a szezámmag?
Mindannyian ismerjük a szezámmagot, legalábbis a nevét, de tudjuk-e, honnan ered és fogyasztjuk-e rendszeresen a magok királyát?
A szezám (Sesamum indicum ) megérett magvaiból készül a világhíres szezámolaj, amely B-, D- és E-vitamint, értékes aminosavakat, foszforsavat és lecitint tartalmaz. A növény Indiából származik és a hindu mitológia szerint a Yama istenség által megáldott mag a keleti világban a halhatatlanság szimbólumává vált. Indiából Kínán és Japánon keresztül nagyon hamar elterjedt az összes mediterrán országban. III. Ramszesz idején pedig már Egyiptomban is ültették, amelyről a hieroglifákon is megemlékeztek. A római katonákkal mézzel elkevert szezámmagot (halvát) etettek erejük és férfiasságuk növelése érdekében. Ma már nem hiányozhat Afrikából és Amerikából sem. Hippokratész újra meg újra megemlíti műveiben a szezámmag gyógyító erejét.
A szezámmag a magok királya. No nem azért, mert a legnagyobb, hanem mert a leggazdagabb bizonyos ásványi anyagokban. Kalciumban például súlyarányosan gazdagabb, mint a tehéntej (hétszer annyi kalciumot tartalmaz) és vetekszik a tehénsajtok kalciumtartalmával, az olajos magvak közül pedig egyenesen kiemelkedik.
Olaját egyre gyakrabban használja az aromaterápia hordozóanyagként. Sűrű, tömény illatú olaja eukaliptusz, rózsa vagy teafa olajával keverve masszázsolajnak kiváló.
Vizsgálatok szerint az olajok közül leginkább a szezámmag olaja gátolja a melanoma sejtek (rosszindulatú rákos sejtburjánzás) növekedését.
Nézzük csak, hogyan, milyen formában ehetünk szezámmagot. Tehetünk például salátánkra pirítva, vagy ha otthon sütjük a kenyeret, keverjünk a tésztába egy fél marékkal. Ha megőröljük, zöldségekkel és fűszernövényekkel kombinálva kiváló kenyérfeltét készülhet, mézzel összekeverve egészséges és finom édesség, de ha szeretjük magában, akkor a konyhában járva dobjunk be egy evőkanállal.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez