Modellszakma árnyoldalai: hírnév, pénz, heroin, prostitució
Úgy tűnik, hogy a modellvilág zűrös ügyei mindig garantálják a sikert: a 90-es évek végén Gia Marie Carangi szupermodell életéről szóló film csalta be a nézőket a moziba, idehaza pedig most a modellek prostitúciójáról szóló könyv tarol.
Hazánkban több napja gyűrűzik a luxusprostibotrány: nem csak most, de már évek óta hallani a jól informált bennfentesektől, hogy a legkeresettebb magyar modellek nem feltétlenül fizetésükből élnek olyan fényűzően! A hetvenes évek második felében pedig Gia Marie Carangi szupermodell halálától volt hangos a sajtó: a hirtelen jött siker, a túl sok pénz, a túlfeszített munkatempó és a társtalanság vezetett korai halálához.
Pénz, csillogás, AIDS
Sokaknak a modellvilágról a pénz és a csillogás jut eszébe, a kérdést viszont nem mindeniki teszi fel, hogy milyen áron? A hetvenes évek második felében Gia Marie Curangi volt az egyik legkeresettebb szupermodell: nehéz gyermekkora ellenére már 18 éves korára világszerte ismertté és népszerű manökenné vált. Szerepelt a Vogue és a Cosmopolitan címlapján, a kifutón híres-neves divatházak kollekcióit mutatta be, magyarán a szakma legjobbjaival dolgozott együtt. „Nagyon hamar közismert emberekkel kezdtem együtt dolgozni. Én nem készültem modellnek. Én csak úgy az lettem!” – majdnem minden interjújában ezt nyilatkozta. A legnagyobb sikert 1978-ban érte el, amikor is Chris von Wangenheim fényképész egy olyan sorozatot készített róla, amelyen a sminkes, Sandy Linterrel egy drótkerítés két oldalán meztelenül pózolnak. S bár sokat találgattak szexuális hovatartozását illetően, ez a fotósorozat a pletykák végére is pontot tett: Gia legnagyobb szerelme ugyanis Sandy volt, akinek a fotózás után virágokat küldözgetett, frigyük viszont teljesen soha nem bontakozott ki. Ennek oka többek között Sandy heteroszexualitása, valamint Gia egyre erősödő kábítószer-függősége volt. A modell rendszeres látogatója volt a Studio 54- és a Mudd Club nevű szórakozóhelyeknek, ahol általában kokaint használt, később pedig nagyon komoly heroin-függővé vált. Ez a függőség hisztérikus viselkedési szokásokat alakított ki nála: későn vagy egyáltalán nem jelent meg a fotózásokon, vagy egyszerűen csak kisétált, hogy rágyújtson és nem ment vissza többet. A Vogue magazin 1980. november havi számának fotózásán tűszúrásnyomokkal a karján jelent meg, amelyeket még retusálással sem tudtak eltüntetni. Problémái miatt már senki nem akart vele dolgozni, rajongói utoljára 1982-ben a Cosmopolitan magazinban csodálhatták meg. Gia nevét nyolc éves csillogás után dráma körülmények között, 26 évesen AIDS-ben halt meg. A modell életéről szóló filmet, Kifutó a semmiben címmel1998-ban vetítették a mozikban.
Magyar valóság 2011: a pénz a legnagyobb drog!
Itthon több napja uralja a magyar luxusprostibotrány a hazai sajtót: a téma azért került a célkeresztbe, mert néhány napja felkerült a könyvesboltok polcaira Szalai Vivien Drága kéj című könyve. Akik nekiveselkednek a 224 oldalas könyvnek, azoknak a végén egyértelműen kiderül, hogy a kifutók világa idehaza is túlidealizált, hamis világ. A magyar modellek életét is gyökeresen változtatja meg a siker, a túl sok pénz, és a társtalanság. S bár a gyakran foglalkoztatott magyar modellek közül többen tényleg jólétben élnek, ennek a luxusnak bizony hatalmas ára van: ami a jelen esetben nem más, mint a prostitúció. „A Drága kéj úgy gondolom, amellett, hogy izgalmas, hatással lesz az olvasókra. A könyvben ugyanis a Tel Aviv-i hálószobák, a szaúdi herceg luxusjachtja és a magyar politikusok perverziói mellett arra is fény derül, hogy főhős igenis esendő, igenis szembe kell néznie annak az életnek a következményeivel, amit választott, azaz mindenért meg kell fizetnie. Ráadásul arra is rájön, hogy már nem ő a legtökéletesebb, vannak nála fiatalabbak is…” – mesélte az írónő. S bár mind a főszereplő-, mind pedig a politikusok-, budai milliárdosok kilétét homály fedi, a történet által feltárt világ mégis elgondolkodtat: lerántja ugyanis a leplet a keménykezű ügynökségekről, a perverz, szadista hajlamokkal megáldott politikusok megdöbbentő élvezeteiről, de legfőképpen arról, hogy a sikeres modellkarrierért cserébe az önérzetünket oda kell adni. Ráadásul, amikor a kiszolgáltatott gazdagság elhatalmasodik rajtunk, akkor kiderül, hogy nem a heroin, hanem a pénz a legnagyobb drog! – ezért ugyanis bármit megteszünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez