Oscar 2010 - legjobb film
Túlzás nélkül állítható, hogy a 2010-es Oscar átadó a nyurga kék emberkékről és (kisebb meglepetésre) amerikai tűzszerészekről fog szólni. Előbbi természetesen az Avatar, utóbbi A bombák földjén. Mondhatnánk, hogy olyan unalmas és kiszámítható lesz a díjátadó mint a magyar választások, de a képlet ennyire azért nem egyszerű.
Sőt, szinte bonyolult. Egyrészt azért, mert Kathryn Bigelow lényegében a semmiből, már a dvd polcokról tört előre, másrészt a díjazók is csak emberek. Ha még az utolsó belső tanzániai faluban is azt jósolgatják, hogy az Avatar vajon csak azokat a díjakat nem viszi haza, amit korábban megszüntettek, akkor lehet, hogy a tisztelt zsűri bizony inkább megörökíti a nevét, ha mással nem, hát azzal, hogy össze-vissza díjazz. Ma még kevesen mernének fogadni James Cameron ellen, de mezőny korántsem gyenge.
Lássuk hát, mi és kik akadályozhatják meg Cameront abban, hogy talicskában kelljen hazacipelnie az aranyszobrocskákat:
Családon belül, A bombák földjén
Különös pikantériát ad a legesélyesebb kihívő személye: ő pedig Cameron exneje, Kathryn Bigelow. A bombák földjén minden szempontból ellentéte Cameron szuperprodukciójának. Míg az Avatar jött és vitt mindent, addig a Bigelow filmje szép csendben, a hátsó ajtón át hódította meg a kritikusok szívét. Ha már másét nem, hiszen a 12 milliós bevétel biztosan nem kápráztatta el a stúdiója könyvelőit. Persze ne felejtsük, Amerikában vagyunk, ahol egy kellemesen pufogtatós hazafiúi mozi mindig jót tesz a kókadozó nemzeti büszkeség felállításához, különösen úgy, hogy a moziban a jófiúk között is a leginkább jófiúk szerepelnek, akik az irakiak életéért küzdenek minden áldott nap. Ezen nem is lehet és nem is kell vitatkozni, A bombák földjén remek film. A nemi egyensúlyra kínosan ügyelő (és ennek megfelelően humoros öngúnnyá tevő) Észak-Amerikában pedig egy női rendező, pláne ha háborús filmet jegyez, különösen figyelemre méltó.
A semmiből előtörő Bombák földjént kilenc kategóriában jelölték, köztük legjobb film, rendező, operatőr, hang, férfi alakítás, forgatókönyvben. A legnagyobb eséllyel a rendezői díjra pályázhat Bigelow. Különösen érdekes ugyanakkor az az előjel, hogy a londoni BAFTA díjátadón A bombák földjén tarolt: legjobb film, legjobb rendező, legjobb eredeti forgatókönyv, legjobb fényképezés, legjobb vágás és a legjobb filmhangot vitte el, ezzel alaposan rávert a két díjat (legjobb produkciós tervezés és a legjobb látványeffektusok) nyert Avatárra.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez