Somlói Tavasz Évjárat Bemutató
Borszakértőnk ezúttal a Petőfi Irodalmi múzeum (Károlyi palota) patinás falai közé látogatott el, ahol kiváló somlói pincészetek vártak rá, hogy végre első alkalommal kóstolhassák meg legkisebb borvidékünk még érlelődő tavalyi borait. Mátéffy Krisztina írása.
Kép innen.
Ahogy az már évek óta bevett szokás, a Somlói Tavasz Egyesület a Borkollégiummal közösen rendezte meg a Somlói Tavasza 2010-es évjárat bemutatójá 2011.március 31-én. Helyszín a Petőfi Irodalmi Múzeum két elegáns terme. Borértők és borrajongók ízlelhették a sokak által szidott 2010-es év még nem kiforrott tételeit, bepillantva a kulisszák mögé.
Megtudtam, hogy 2010-ben átlagos évet zártak Somlón, a borok mennyisége változó volt, összességében alacsony. Minden kiállító borász büszkén mutatta meg, hogy náluk milyen borokat produkált ez az év.
A rövid kiállítói névsor ne tévesszen meg senkit, mert kimerítő feladat a körülbelül 40, gyakorlatilag "hordóminta" kóstolása, és felfedezni az ízlelt tételekben a szép jövőt. Ezek a borok természetesen ihatóak már, de még születőben vannak. Voltak olyan borok amelyek még hordóba kerülnek, mások palackban pihennek egy-két hónapot és olyan, amit majd csak évek múlva lehet igazán élvezni.
Félelmem alaptalannak bizonyult, hogy az alapvetően savakra épülő somlói borok ebben az évben még savasabb arcukat mutatják, de ez szerencsére nem egészen így van. Az általam kóstolt borok legtöbbjének illatára a zárkózottság volt jellemző. Az olaszrizling, furmint és hárslevelű borokban már felfedezhető az ásványosság és a fajtajelleg, de a savak még dominálnak. Érniük kell még, hogy a megszokott szép kerek savval rendelkező italok legyenek belőle. A juhfark még erőteljesebb, ropogós savakkal rendelkezik, de sokat ígérő bor lesz.
Györgykovács Imre borai már palackban pihennek, így hamarosan az üzletek polcain láthatjuk viszont őket. A bemutatott boraik közül a legszebb a Tramini volt, mely illatában gyöngyvirágra emlékeztet, ízében fajtajelleges, zamatos. Imre elégedett volt az évjárattal mind minőségben, mind mennyiségben. Elmondása alapján sok munkával és permetezéssel sikerült tökéletesen megóvni a szőlőt.
Kolonics Karcsi többek között három olaszrizlinget hozott. Ugyan az a bor került három különböző hordóba egy akác, egy tölgyfa és egy 1000 literes akác. Az eredmény három különböző karakterű olaszrizling. A két akáchordós illatosabb, gyümölcsösebb, míg a tölgyfahordós krémesebb, minerálisabb.
Takács Lajos Hárslevelűje és Sauvignon Blanc-ja izgalmas bornak bizonyult. Mind a kettő fajtajelleges, lendületes, hosszú, kerek bor némi ásványossággal és kis fanyarsággal.
A Dénes Hegybirtok boraival most ismerkedtem meg. Nagyon tetszett a Premier, ami rajnai rizling, olaszrizling, chardonnay, irsai olivér és cserszegi fűszeres házasítása .Jó választás a rajnai rizling amiben 21 g a maradék cukor. Érdekességként mutatta be a sillert, ami siraz és kékfrankos házasítása. Ennek a bornak a különlegessége, hogy almasav bomlás közben kóstolhattuk. Illata nekem a málnaszörpre emlékeztetett, ízében az ásványosság dominált.
A Fazekas Borpince Korona bora újdonság volt számomra. A korona szőlőfajtát Bakonyi Károly nemesítette juhfark és irsai olivér keresztezésével. Kísérleti telepítése az ország több táján megtalálható, de legjobban Somlón kezd elterjedni. A bor zöldes-fehér színű, karakteres, zamatos.
Ismét egy tanulságos délutánt tölthettem el a somlói borok között a Petőfi Irodalmi Múzeum patinás épületének termeiben. Érdemes megízleni, megismerni a Somlói Borvidék vulkanikus borait, pincészeteit. Ajánlom mindenkinek, hogy látogasson el a következő somlói borkóstolóra.
Kiállítók: Bogdán Birtok
Csordás-Fodor Borház
Dénes Hegybirtok
Fazekas Borpince
Fekete Pince
Györgykovács Kispincészet
Kolonics Károly Családi Pincészet
Kreinbacher Birtok
Laposa Pincészet
Spiegelberg Kézműves Borpince
Szent Ilona Borház
Takács Lajos, Hollóvár Pincészet
Tornai Pincészet
Várkapitány Pincészet
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez