Szellemvárosok
Az ember társas lényként ösztönösen is egymás társaságát keresi. Ezért létrehozta a városokat, kisebbeket, nagyobbakat. Ezeket azonban néha kénytelen elhagyni, vagy háború miatt, vagy akár egy felgyújtott bánya miatt. Lássuk a legjelentősebbeket.
Famagusta
A világtörténelemben többször bebizonyosodott, hogy a hadseregek nem értenek az idegenforgalomhoz. Így történt ez Cipruson is, ahol 1974-ben a sziget felét a török hadsereg foglalta el. Ebből kifolyólag az addig virágzó idegenforgalom a sziget északi felén (és átmenetileg a délin is) visszaesett, majd lényegében meg is szűnt. A korábban kiépített turisztikai infrastruktúra szép lassan pedig szétrohad, s amolyan kilencvenes évek balatoni hangulatát kölcsönözve a városnak.
Pripjaty
A leghíresebb kísértetváros a Földön Pripjaty, a csernobili erőmű dolgozóinak egykori lakóhelye. Kevés ennyire szimbolikus helye van a Földnek mint ez a város. Az emberi lángelme és korlátoltság ilyen szintű keveredését immár 22 éve "csodálhatja" a közönség. A baleset után a várost kiürítették, melynek romjai közt ismét a természet az úr. A rádioaktivitás ellenére a természet virágzik. Persze az emberi vállalkozószellemből itt sincs hiány, hiszen hamarosan szervezett turistautakkal akár be is járhatjuk a romokat. Tehát, ha panelházak tetején növő fákra vagy kiváncsi, és van benned némi bátorság, akkor irány Pripjaty.
Íme egy kisfilm, annak okulására, hogy ne játsszál a gyufával:
Oradour-sur-Glane
A második világháború egyik (a sok közül) fájdalmas, megmaradt nyoma az egykori francia kisváros, Odaroue sur Glane. A világháborúban SS csapatok a környék partizánjai által lemészárolt - egyes források szerint több száz - magatehetetlen német sebesültre hivatkozva az falu egész lakosságát brutális kegyetlenséggel lemészárolták. A falu épületeit, romjait mementóként hagyva nem építették újjá, örök emlékül hagyva az utókornak arra, hogy milyen kegyetlen volt ez a háború.
Shan Zhi
Jóval könnyedebb témát jelent a következő "városka", amely azt mutatja meg nekünk, hogy még egy építész se engedhet meg magának mindent. Így történt ez Shan Zhi-vel is, mely egy Tajvan szigetén található futurisztikus üdülőhelynek indult, de mostanra inkább rozsdásodó konténerekre emlékeztet. Ha az Ürodesszia, vagy a Dharma kezdeményezés jut eszedbe, ne csodálkozz. Mi is vakartuk a fejünket, hogy mi ez.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez