Szemüveg vagy kontaktlencse?
Hogy valaki viselhet-e kontaktlencsét vagy sem, alapos szemészeti vizsgálat alkalmával dől el. Ha a szakorvostól zöld utat kapunk, igen széles kontaktlencse-kínálatból választhatunk
Kemény lencsék
Ebbe a csoportba tartoznak az úgynevezett gázáteresztő kontaktlencsék. Aránylag kis méretűek, valósággal úsznak a szaruhártyát beborító könnyrétegben. Nehezebben lehet megszokni, mint a lágy lencséket, de kevesebb oxigénhiányos komplikációt okoznak viselésük során. Emellett viszont szemtengelyferdülést is képesek korrigálni.
Színes, bifokális, sőt újabban már multifokális változatban is kaphatók. Viseletük nem ajánlott azoknak, akik poros környezetben dolgoznak, mert a por könnyen a lencse alá kerül, és megsérti a szemhártyát. Ezeket a lencséket hosszabb ideig lehet hordani, viszont a gázáteresztő típusokat évente cserélni kell, mert hamarabb elvesztik az oxigénáteresztő képességüket.
Lágy lencsék
Nagyobbak a kemény lencsénél. Lágy, zselészerű anyagból készülnek, ezért egyszerűbb megszokni őket. Ez veszélyt is rejthet magában, mert hajlamosak lehetünk többet viselni a kelleténél, és ez a szaruhártyát észrevétlenül károsíthatja. Amikor már tünetet okoz, rendszerint túl késő, és a pácienst el kell tiltani egy időre a lencseviseléstől.
Vannak alacsony, közepes és magas víztartalmú lencsék. Az alacsony víztartalmúak olcsóbbak, ám naponta csak rövidebb ideig viselhetők. A közepes és magas víztartalmú lencséket általában teljes ébrenléti idő alatt lehet használni, mi több, vannak olyanok, amelyekben még aludni is lehet. A gyakori cserére kialakított lencsék eldobhatók: havonta, kéthetente vagy akár naponta lehet őket váltani. Azért nagyon előnyösek, mert minél gyakrabban kerül új lencse a szembe, annál kisebb a fertőzés veszélye.
Az új lágy lencsékkel már a szemtengelyferdülést is lehet korrigálni. Kaphatók színes, bifokális és multifokális változatban is. Sőt, nemrégiben megjelentek a piacon a „funny” vagy diszkólencsék, amelyek UV-fényben foszforeszkálnak vagy különböző alakzatokat ábrázolnak (macskaszem stb.) Aki szeretne kontaktlencsét viselni, és a szem is alkalmas rá, bőven van miből kiválasztani a megfelelőt. Egy dolgot azonban ne felejtsenek el: az egészségüket nem érdemes kockáztatni! Pontosan kövessék a szakember utasításait, járjanak kontrollvizsgálatra, és akkor gond nélkül viselhetik választott kontaktlencséjüket.
Kell a pótszemüveg!
Vészhelyzet esetére szükséges egy szemüveg annak is, aki kontaktlencsét használ! Ha valamilyen fertőzés vagy sérülés éri a szemet, lehet az akármilyen kismértékű, a kontaktlencsét azonnal ki kell venni. Mi több, a fertőzött lencsét tokkal együtt ki is kell dobni. Mindaddig nem szabad újra kontaktlencsét viselni, amíg a szemészeti probléma teljesen meg nem gyógyul. Vezetni is csak akkor lehet kontaktlencsével, ha van tartalék szemüveg a kocsiban. Tanácsos legalább otthon kivenni a lencsét és pihentetni a szemet, nehogy oxigénhiányossá váljon a szaruhártya.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez