Szmoking-sztori
A rangos társadalmi események a férfiaknak is alkalmat nyújtanak arra, hogy a legelegánsabb öltözéket, a szmokingot magukra öltsék. Hagyományos színe a fekete, ám új anyagok, színek, kiegészítők egész sora varázsolja modernné. A szmoking ma újra divatos.
A szmoking eredetét legendák övezik. Vannak, akik azt állítják, hogy egy amerikai fiatalember 1886 őszén az elegáns New York-i Tuxedo golfklub bálja alkalmával merész tettre határozta el magát. A kötelező frakk helyett új öltözékben jelent meg: fekete, selyemtükrös zakót öltött, hozzá fehér inget viselt fekete csokornyakkendővel és piros mellényt. A nadrág oldalvarrását szegély díszítette. Nyilvánvaló, hogy abban az időben ez az öltözék nagy feltűnést keltett, az amerikaiak mégis elfogadták, és „Tuxedo” előkelő üdülőhelyről nevezték el. Ha ma tuxedót hallunk Amerikában, az szmokingot jelent.
Az angolok is maguknak követelik a szmoking eredetét. A férfiak esti öltözékét a viktoriánus korabeli időkre vezetik vissza. A férfiak ugyanis a klubban, vagy baráti összejöveteleken vacsora után, meghitt beszélgetésre vonultak vissza a dohányszalonba, hogy szivar-vagy pipafüstjükkel ne zavarják hölgyeiket.
A frakkot felcserélték egy zakószabású, kényelmesebb, ám ünnepélyesnek tűnő ruhadarabra. Ezt később „evening” vagy „dinner jacket”-nek hívták. Kontinensünkön a 19. század végén terjedt el, és az angol újdonságot a „to smoke” igéből származtatták, s szmokingnak nevezték el. Az etikett előírta, hogy a szmokingot sohasem reggel, hanem csak este 7 óra után lehet hordani. De hol vannak ma már ezek a szigorú öltözködési előírások? Ma már az esküvő napján délután is magára öltheti ünnepi öltözékét a boldog vőlegény.
Az éjszaka klasszikusa
A század elején a szmoking egysoros szabású, sálgalléros volt. Hozzá cilinder dukált. A húszas évek, a modern Párizs kissé átalakította, és kétsoros öltözék lett belőle fecskefarkú reverrel. Később feledésbe merült a cilinder, ám a gallérvariációk: a sálgallér vagy a selyemszaténből készült hegyes fazon lett divatos. A zakót anyagbevonatú gombokkal, a nadrágot selyemszegéllyel díszítették. A mozivásznon nemcsak a némafilmek idejében hódított, hanem később is. Clark Gable, Cray Grant, Frank Sinatra, a 007 ügynökeként Roger Moor, Sean Connery és a nemrég elhunyt felejthetetlen sztár, Marlene Dietrich gálruhája volt. A filmsztárok megjelenésének bájt, sőt erotikus kisugárzást biztosított.
A szmoking új arca
Ámbár az idők folyamán a tervezők a divatmetropolisban újabb és újabb variációkat vonultatnak fel, az éjfekete, klasszikus szmoking sohasem ment ki a divatból, sőt reneszánszát éli. Természetesen akár hagyományos, akár modern szabású, az új anyagok, nyújtotta előnyök a szmokingnál is beváltak. Moher, kasmír, viszkózkeverékek, csillogó lüszter, szatén párosul a legmodernebb kidolgozási technikával. A könnyű viselet kényelmes, és az ünnepi öltözék viselete nem teher, hanem inkább jókedvre hangol. Az új sziluett, kissé legömbölyített vállrésszel, hangsúlyozza az alakot. Újszerű részmegoldásokkal is találkozunk a gallérnál, a zsebeknél, a selyemszatén bevonatú gombokat trapéz, párhuzamos vagy aszimmetrikus formában helyezik el.
A megszokott fekete helyett új színek is előtérbe kerültek. Nem ritka az orgonalila, az ibolya, a petrolkék, a borvörös, a galamb és az ezüstszürke
sem. A nyakkendők igazán szemet gyönyörködtetőek. A hagyományos és csokornyakkendők csillogó lurexből, puha moáréból, taftból vagy aranyszálhímzésű bársonyból készülnek. Az újdonságot kedvelő fiatalok brokát- vagy zsakárdmintás mellényt is viselhetnek Az ünnepélyességet,
emelik a mellényzsebből kikandikáló kis batiszt zsebkendők. A szmokinging is fontos szerepet kap. A fehér batisztot lurexszállal, kis berakásokkal, a dupla kézelőt ezüst kézelőgombokkal ékesítik. És végül, de nem utolsósorban a hozzá nem illő cipő vagy zokni teljesen elronthatja az összhatást, ezért a fekete lakkcipőről és a fekete, finom selyem térdzokniról se feledkezzen meg a férfinép.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez