Szótár nélkül érthetetlen a retróduma
Nosztalgia, retro, vágyódás a múltba- többnyire olyankor tör ránk az érzés, merengünk a régi szép időkön, hordjuk letűnt korok ruháit, hallgatjuk muzsikáikat, képzeljük, hogy jó lenne visszahozni, amikor a jelen kultúrája valahogy megfeneklett.
Tény, hogy napjaink retro őrülete sem egy szellemi forradalom idején tombol, de ezért most ne érezzünk lelkiismeret furdalást, inkább merüljünk el a közelmúlt kedves, vagy éppen utált képeiben, Burget Lajos Retró szótárának segítségével!
BAKELITLEMEZ
A korong formájú hanghordozók- a lemezek könnyen tárolhatók, a fonográfhengerekhez képest kevesebb helyet foglalnak. 1904-ben vezették be a mindkét oldalán lejátszható hanglemezt. A műanyagok forgalomba hozásáig nem is akadt ennek az anyagnak vetélytársa a hanglemezgyártásban. A 33 1/3 fordulatszámú, hosszú játékidejű lemezeket végül a CBS dolgozta ki és értékesítette, először 1948-ban. A mai DJ-k, mint Niki Belucci véleménye szerint az igazi hangulatot ezek az úgynevezett bakelitlemezek adják.
HÁZMESTER
Nem volt könnyű mesterség. Egyszerre jelentett szolgálatot és hatalmat. Bizalmi állásnak számított, minden rendszer rendőrsége igénybe vette információikat. A házmester egy éjszakai kapunyitásért a háború alatt egy napilap árát kapta. A bérházakban szolgálati lakást kapott. 1954 után ez a szakma is nevet cserél, a némileg elmarasztaló és pejoratív zöngét kapott házmester szó helyét átveszi a házfelügyelő. Vas Zoltán, Budapest akkori polgármestere rendezi a házfelügyelők jogviszonyát és járandóságát. Az éjfél előtt hazaérkező lakó 1 pengőt fizet a házmesternek. Éjfél után a tarifa megháromszorozódik. A szemetet a vicének kell rendeznie, a szemétpénz őt illeti. Az állásaikban igazolt házmesterek a Magyar Házfelügyelők és Segédházfelügyelők Országos Szabad Szakszervezetének tagjaivá váltak. 1945 és 1951 között Házfelügyelő címmel lapjuk jelent meg.
POLBEAT
Az 1960-as évek közepén megjelent a polbeat, amely belpolitikai vonatkozásban bizonyos reformkommunista eszményeket hangoztatott, külpolitikai vonatkozású darabjai pedig főleg azon országokkal foglalkoztak, amelyekben a Szovjetunió igyekezett politikai és katonai befolyást elérni. Az országban elsősorban a KISZ- klubokban, politikai színezetű rendezvényeken, koncerteken voltak hallhatók az újszerű számok. Az első magyarországi polbeat fesztivált 1967-ben rendezték. A műfaj legnevesebb képviselői voltak: Rév Tamás, Boros Lajos Dinnyés József a Muszty-Dobai duó, Nyeső Mária.
ÉPÍTŐTÁBOR
A világszerte már régen működő építőtábori mozgalomhoz Magyarország 1958-ban kapcsolódott. A Kommunista Ifjúsági Szövetség kezdeményezésére több ezer diák ment a Hanságba, hogy ott megkezdjék a mocsarak lecsapolását. Nem titkolt szándék volt, hogy a tábor kínálta lehetőséget felhasználja a mozgalom a fiatalok politikai nevelésére is.
ÚTTÖRŐMOZGALOM
1946-ban, az ifjúság egységes nevelése jegyében, a Magyar Kommunista Párt kezdeményezésére alapította mozgalom 7-14 éves gyerekek számára. Az 1948 folyamán felszámolt több száz gyerek és ifjúsági egyesület, szervezet, többek között a cserkészszövetség helyét átvette az úttörőmozgalmat vezető Magyar Úttörők Szövetsége (MÚSZ). A cserkészmozgalom sok motívumát felhasználták (például felépítése: őrs, raj, csapat, az egyenruha, táborozások, próbák stb.), de az úttörőmozgalmat teljesen a kommunista ideológia hatotta át. Az úttörőmozgalom feladata volt, hagy tagjait „a párt iránti szeretetre és hűségre, proletár nemzetiségre” nevelje. A Magyar Úttörők Szövetsége lapokat is kiadott: Pajtás, Tábortűz, Kisdobos, Dörmögő Dömötör, Úttörővezető. Az Úttörőszövetség megváltozott és megújult formában ma is működik, mint politikától távol álló, nonprofit civil szervezet.
70-ES TROLI
Budapesten 1949-ben helyezték üzembe a 70-es számmal ellátott trolibuszt. A számozás nem véletlen, arra emlékeztet, hogy ekkor volt Sztálin szovjet diktátor hetvenedik születésnapja, amely előtt Budapest így tisztelgett. A szovjet vezető ekkor már Budapest díszpolgára volt, ezt a címet csak 2004-ben vonta tőle vissza a főváros. A továbbiakban a több troli is a hetvenhez viszonyított számozást kapott, és ez van érvényben ma is.
Az ötvenes-hatvanas éveket is túlélte, ma is működik az ószeres, a pesti nyelvben handlé. Amikor kiabált, hogy ószeres, mindig megnyomta a szó végét, hogy úgy hallatsszék, mintha ezt mondaná: Ó, szeress! Szerették is általában, hiszen kis kocsijával, lovas kordéjával ő szabadította meg az embereket a lomoktól. Miután házhoz ment, azonnal fizetett, igaz, szinte alig valamit. Kereskedése az ócskapiacokon volt, hiába próbálták az ószereseket a városból kiszorítani, piacokon mindig volt kis fizetőképes kereslet. Így vált legendává a Teleki tér.
MASZEK
Kellér Dezső, a kiváló konferanszié és humorista, dalszövegíró és színész szóalkotása. 1950-es évek vége felé, egész egyszerűen a „magánszektor” hivatalos kifejezés rövidítése. Színpadi elhangzása után a kifejezés napokon belül a magyar nyelv új és azóta sem kihaló szavai sorakozott.
TÁNCDALFESZTIVÁL
A 60-as években a televíziós vetélkedők, a Ki mit tud? mellett az először 1966-ban megrendezett Táncdalfesztivál örvendett a legnagyobb népszerűségnek. Aki a fesztiválokon sikert ért el, mint az Illés együttes, életre szóló karriert alapozhatott meg. Sok művész ma is büszkén beszél 40 évvel ezelőtti sikereiről.
MUNKAKÖNYV
Egy 1884-es rendelettel hozták létre szakmunkások, segédek, alkalmazottak részére. A munkakönyvet, ami okirat volt, 1950-től általánosan, minden munkaviszonyban álló egyén számára kötelezővé tették. Többek között az alábbi adatokat rögzítették benne: személyi adatok, legmagasabb iskolai végzettség, szakképzettségek, munkával kapcsolatos jutalmazások és kitüntetések, a munkáltató neve, székhelye, a munkavállaló munkába lépésének időpontja, munkaköre és bérkategória be- és kilépéskor, a munkaviszonyból való kilépés időpontja, a munkaviszony megszűnésének módja. A munkakönyv intézménye 1992-ben megszűnt.
MANCI-HÍD
Budapesten, a Dunán, 1946 májusára elkészült a pontonhíd, amely a Lukács fürdő kertjéből a szigeten át a Sziget (ma Radnóti Miklós) utcánál érte el a pesti partot. Ezt a hidat a néphumor akkor Manci hídnak nevezte el. A hadnaplóban erről nem mindennapi átkelőről ez a bejegyzés található: „Az orosz Manci híd átadva a forgalomnak 1945. áprilisban- jég elvitte- lezárva 1946. január.”. Aztán: „A Manci pontonhíd 1946. május 12-én átadva. 1947. decemberig volt.
TUJA
Ez esetben nem növényről van szó. Amíg a nyitott peronos villamosok közlekedtek az országban, és ameddig igen zsúfolt volt minden jármű, sok siheder a villamos ütközőjén, a villamos hátulján, vagyis a „tuján” utazott. Veszélyes, de vagány közlekedési mód volt, kalauzok és rendőrök küzdöttek ellene- siker nélkül. A tuja szó a városi szlengben a villamos szó szinonimájává vált.
IKERTELEFON
A telefonszolgáltatás talán egyik legkényelmetlenebb változata volt. A telefonfővonalra várakozás hosszú időszakában azonban megváltás volt még egy ilyen megoldás is. Azt jelentette, hogy egy fővonalon két előfizető is volt- különböző számon-, de amíg az egyik beszélt, a másik nem volt hívható. Az iker foglaltságát a gyors szaggatott csengetés jelezte. Az ilyen telefonkapcsolási rendszer szellemes nevét Lévai Pál gépészmérnök találta ki a harmincas években.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez