Az STD (Sexually Transmitted Diseases) a szexuális úton terjedő betegségek rövidítése, amiről sokszor nehéz beszélni, mert sokan kellemetlennek érzik a támét, azonban a elismerésük és kezelésük, illetve megelőzésük nagyon fontos lenne. De mégis mit tehetünk annak érdekében, hogy idejében felismerjük? Máris eláruljuk!
Ezeket a betegségeket szexuális érintkezés útján lehet elkapni, azonban máris felmerül a kérdés, hogy mit is értünk egészen pontosan szexuális érintkezés alatt. Ebbe a kategóriába tartozik minden olyan szituáció, ahol a nemi szervek a szexuális partner valamely nyálkahártyájával (nemi szervek, száj, végbél) kerülnek kapcsolatba, tehát a hüvelyben, szájban, vagy a végbélben végzett közösülés egyaránt fertőzéseket közvetíthet.
"Velem ez sosem fordulhat elő"
Sajnos, ami problémát okoz abban, hogy időben fel lehessen ismerni a tüneteket, az az általános vélekedés, hogy a legtöbb ember hajlamos azt gondolni, hogy vele ez biztosan nem történhet meg. Azonban fontos tudni, hogy Ez a probléma bárkit érinthet, aki szexuális életet él!
A fertőződés kockázata azonban természetesen nagyon is eltérő: minél több partnere van egyidejűleg vagy egymást követően, és minél gyakrabban fordul elő, hogy védekezés (óvszer) nélkül vesz részt a szexuális együttlétben, annál nagyobb az esély a kórokozóval történő fertőződésre.
Milyen tünetekre érdemes figyelni?
A szexuális érintkezéssel sokféle, különböző tünetekkel és panaszokkal jelentkező betegség adható át. Ezek lappangási ideje eltérő: vannak, amelyek az együttlét után néhány órával már tüneteket okoznak, mások néhány nap vagy hét múlva mutatkoznak, míg ismét más fertőzések esetében akár hónapok, évek is eltelhetnek a panaszok jelentkezéséig.
- Ha a fertőzés főként a nemi szervek területére korlátozódik, akkor kóros váladékozás, folyás, hólyagok, sebek, kiütések, növedékek, viszketés, fájdalom jelentkezhetnek.
- Vannak azonban olyan fertőzések is, amelyek a test egyéb területein kiütéssel, lázzal, nyirokcsomó-megnagyobbodással, esetleg hasmenéssel, hányással, sárgasággal járnak.
- Előfordulhat az is, hogy hosszabb ideig semmiféle tünetet nem észlelünk, holott már fertőzést kaptunk, és azt tovább is tudjuk adni. Ezekben az esetekben speciális vizsgálatokkal (vérvizsgálat, nemi váladékok vizsgálata) már megállapítható a fertőzöttség, mielőtt még tünetek, panaszok jelentkezhetnének.
Beteg vagyok, mit tegyek?
Az első és legfontosabb teendő a szexuális érintkezés kerülése. Aki nemi úton terjedő betegségben szenved, annak állapotát a szexuális együttlét súlyosbíthatja, a fertőzést a belső nemi szervek irányába terelheti. Emellett partnerét is kiteszi a fertőződés veszélyének. Bármilyen enyhék is a tünetek, nem lehet arra számítani, hogy a probléma magától megoldódik.
Rendben, hogy orvos, de mégis milyen?
A nemi úton terjedő betegségek kezelésével többféle szakorvosi rendelésen foglalkoznak. A bőr- és nemigyógyászok párok kezelésére is fel vannak készülve, a nőgyógyászok a női, míg az urológusok a férfi betegek ellátásával foglalkoznak. Egyes egészségügyi intézményekben erre a betegségcsoportra szakosodott centrumok működnek, ahová a páciensek fordulhatnak.
Mi történik az orvosi vizsgálaton?
Az orvosi vizsgálaton megkérdezik, milyen panaszai vannak, azok mióta állnak fenn. A betegség által érintett bőr- és nyálkahártya területeket megtekintik, a környéki nyirokcsomókat megtapogatják. Váladékot és/vagy vért vesznek, amelynek mikroszkópos, tenyésztéses, illetve egyéb speciális (például: szerológiai és PCR) vizsgálatára van szükség ahhoz, hogy pontosan kiderüljön, mi a baj. A tüzetes kivizsgálás elengedhetetlen ahhoz, hogy célzottan, ne vaktában történjen a kezelés. Ugyanilyen lényeges, hogy a kezelés utáni ellenőrző vizsgálatokat is elvégezzék, mert a panaszok, tünetek enyhülése, megszűnése nem feltétlenül jelent egyet a fertőzés megszűnésével.
A rendszeres testmozgás mellett elengedhetetlen a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez