A nemzetőrség után a szabadságharc legfőbb katonai ereje, a honvédség is megalakul. Tulajdonképpeni szervezése 1848. május 16. után indul meg, Batthány hadra hívó kiáltványa után. Megindult az új, "rendes nemzetőrség" felfegyverzése és felruházása.
A honvédség ruházatát első körben meg kellett tervezni. Több szempontnak kellett ugyanakkor megfelelni egyszerre. A honvédség egyenruhájának élesen el kellett ütnie mind színében mind szabásában az osztrák hadseregétől, lehetőség szerint olcsó és könnyen beszerezhető alapanyagokból álljon és a magyar hagyományokra alapuljon. A szépen formálódó honvédsereg így többé-kevésbé egységes kinézetet kapott, melyet szinte minden korszakról forgatott filmben láthatunk: Általános jellemzők: sötétbarna atilla, vörös zsinórzattal, kék nadrág és fekete csákó. A jól ismert színek mellett persze rengeteg kisebb-nagyobb különbség fordult elő, hiszen a Honvédsereg kötelékében több mint 140 zászlóalj alakult meg 1848 és 1849 nyara között.
I. Sorgyalogság
Az első nagyobb csoport volt a sorgyalogság, melyek a császári sereg magyar kiegészítésű egységei voltak eredetileg. Ők megtartották a régi ruházatukat, némi magyaros kiegészítés mellett (hiszen megkülönböztetni nehéz lett volna őket a császári csapatoktól). A képen két sorgyalogezred egyenruháját láthatjuk.
II. Határőrség
A török birodalom elleni védekezésként (de valójában egyre inkább a magyarság féken tartására) felállított határőrség túlnyomó többsége az császári tábort erősítette. A horvát, szerb és román határőr csapatok a szabadságharc felében igen jelentős sikereket értek el - hol a nemzetőrség vagy honvédség ellen, hol "hasonló eredménnyel" a védtelen magyar lakosság irtásában. Mi természetesen csak a magyar oldalon álló határőrökkel foglalkozunk, ők pedig a székely csapatok derékhadát jelentő székely határőrgyalogezredek. A képen a két székely gyalogezred egyenruháját láthatjuk.
III. Honvédzászlóaljak
A honvédség derékhadát természetesen az újonnan felállított egykori népfelkelőkből és nemzetőrökből álló egységek alkották. Az ő egyenruhájuk már jóval egységesebb képet mutatott. A szabadságharc folyamán több mint 140 zászlóaljat állítottak fel, melyek a korszak rövidsége folytán rendkívüli sokféleséget mutattak a ruházatban. Terjedelmi okokból (és gyakran a forráshiány miatt) természetesen nem lehet mindent bemutatni, de legjellemzőbb egyenruhákat igyekszünk láttatni.
A szabadságharc két legismertebb alakulata külön figyelmet érdemel: A szegedi feltöltésű 3. fehértollas zászlóalj, illetve a kassai kiegészítésű 9. vörössipkás zászlóalj. Mindkét egység katonái tucatnyi hősies cselekedettel vívták ki maguknak a megbecsülést, és persze az osztrákok haragját és megtorlását.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez