Kulcsszó keresés /


A takarítás 2025-ben már nem női feladat, hanem közös felelősség

  • 2025. március 06.

Vajon ma is női feladat a takarítás? Valóban ez lenne a társadalom elvárása? A tisztítástechnológia szakértője, a Kärcher nőnap alkalmából kutatást készített, hogy utánajárjon: 2025-ben kinek a feladata a házimunkák elvégzése, ki mit szeret csinálni a ház körül. Az derült ki, hogy bár a legtöbben közös felelősségnek tartják, hogy tisztaság legyen otthon, de a nők hajlamosabbak saját feladatukként tekinteni a takarításra. Sőt, a kutatás egyik legérdekesebb eleme az, hogy a nők sokkal nagyobb arányban érzik úgy, hogy a társadalmi nyomás miatt nehezedik rájuk több házimunka – a férfiak ezen a téren kisebb arányban helyeznek terhet a nőkre.

olvass tovább

Testet adsz vagy lelket?

  • 2024. november 20.

Foghatod anyádra, a fogyasztói társadalomra vagy a nyuszira, de tény, hogy a fiatalok egyre korábban veszítik el a szüzességüket és egyre később érik el a szellemi érettséget. Nyílik az olló.

olvass tovább

Kinek akarok megfelelni?

Csörög az óra, és már az ébredés pillanatában, végig futtatod az aznapi teendőidet. Egy újabb nap kezdődik, indulnod kell dolgozni, helyt kell állnod a munkádban, ahol lehetőleg jó kapcsolatot is kéne ápolni a kollégáiddal, munka után elintézni az apró-cseprő dolgokat, melyeket már, amúgy is napok óta halogatsz. Párkapcsolatban élőknek időt, figyelmet szentelni egymásnak, vonzó nőnek maradni este 8-kor is, két mosogatás között, hulla fáradtan. Ne adj isten, ha gyereked van, értékes időt tölteni vele is, gondoskodni róla, és ugye ott van a házi munka..

olvass tovább

A férfiak tényleg nem sírnak...vagy mégis

A mai modern társadalmakban igen konkrét szereposztást kaphatunk starter kit-nek nemi szerepeink szerint. A gender a társadalmi nemet jelenti, valamint a “genderelmélet” a társadalom által meghatározott nőiességre/ férfiasságra vonatkozik, nem pusztán a női/férfi mivoltra. Alapvető hitvallásom ezen konzervatív nemi sztereotípiák leépítése és megreformálása, egy elfogadóbb társadalmi közeg ideája reményében.

olvass tovább

Ezeket a dolgokat nem mondják el az egyedülálló szülők, pedig nagyon is igazak

  • 2023. december 18.

Egyedülálló anyának vagy apának lenni az egyik legnehezebb feladat. Mégis sokszor a társadalom stigmatizálja ezeket az embereket. Holott sok esetben inkább kitüntetést érdemelnének azért, mert két ember helyett próbálnak helytállni. Vannak dolgok, amiket nem is mondanak el a helyzetükről talán pont azért, mert nehéz számukra és nem akarnak a megnemértettség peremére szorulni.

olvass tovább

„Te most akkor miért és kinek öltöztél így ki?” – avagy így veszi el a társadalom a nő autentikus énjét

Bár ma már alapvetően egy szélesebb látókörrel rendelkezünk a nők önazonosságát, illetve teremtő erejét figyelembe véve, és persze rengeteg elcsépelt, klisészerű, népbutító okoskodást találhatunk ezzel kapcsolatban, valóban vannak dolgok, melyek károsan hatnak a testi, lelki egészségünkre egyaránt. A túlságosan konzervatív, sokszor földbe döngölő nézetek, megjegyzések egy torz, irreális tükröt tarthatnak elénk. És egy idő után talán el is hisszük, hogy a hamis kép, amit látunk benne valós. Csak árnyéka maradunk a régi önmagunknak. Ebből a körforgásból pedig nem könnyű kitörni.

olvass tovább

A Vád - A társadalom szemében hol kezdődik a bűn, a nemi erőszak, és miért is befolyásol minket a társadalom?

Karine Tuil egy 50 éves francia írónő, aki egy húszas éveiben járó fiatal határtalan vakmerőségével és a személyiségéből fakadó őszinteséggel ír olyan témákról a könyveiben, ami a valódi házasságtól a zsidó identitáson át a mindenkit érintő politikáig terjed. 2019-ben írta meg A Vád című művét, ami a szexuális erőszak témáját boncolgatja: megmutatva, hogyha bízol a másik félben, mert ismered az illetőt, mert talán közeli családtag, akkor is lehet valós erőszakról beszélni. Olyan kérdést is felvet, hogy vajon, ha meglátunk egy fiatalabb lányt egy idősebb férfival, akkor miért azaz általános vélemény, hogy biztos csak a pénze miatt van vele?

olvass tovább